Kongresi i shenjt në Manastir!...

Kultura

Kongresi i shenjt në Manastir!...

Nga: Sami Arifi Më: 15 nëntor 2021 Në ora: 11:47
Ilustrim

T‘gjitha trojet shqiptare kah kishim,

300 pjesëmarrës n’Manastit të pamposhtur ishin!...

Pa dallim n’konfesion,

së bashku n’Kongres alfabetin bënë!...

Për kryetar t’Kongresit Mit’hat Frashëri u caktuar,

Luigj Gurakuqi, Gjergj Qiriazi nënkryetar për ta ndihmuar!...

Kryetar t’Komisionit n’Kongres për alfabet,

Gjergj Fishtën Kongresi e zgjodhi vet!...

Atmosferë për dituri,

kurrë atdheu mos t’ketë robëri!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat