N’çerdhe t’veta vejnë flamur!

Kultura

N’çerdhe t’veta vejnë flamur!

Nga: Sami Arifi Më: 11 janar 2022 Në ora: 11:14
Sami Arifi

Guri i rëndë u lëshua thell,

nga të parët që vuan themel!

Në muret e quajtura ciklopike,

gjindet formula empirike!

Ju referohet lashtësisë,

kohës t’parëve t’njerëzisë!

T’pellazgo-iliro-shqiptarisë

Nga Pellazgu gjerë te Thoti,

zogu i shqiptarit qe i zoti!

Agroni me Teuta mbretërit e Ilirisë,

i lanë trimëri t’pashlyer shqiptarisë!

Konstandini i madh për Lindje-Perëndim,

Justiniani me kod drejtësisë i la njerëzisë ndriçim!

Trim mbi trima arbërori,

Skënderbe-Gjergj Kastrioti!

Morën fuqi pa ndaluar,

atdheun tonë për ta çliruar!

Prap shqiponjat do t’fluturojnë,

çerdhet e prishura që t’i ndërtojnë!

Fluturojnë e s’ndalojnë kurrë,

n’çerdhe t’veta vejnë flamur!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat