Poezi nga presidenti historik Ibrahim Rugova

Kultura

Poezi nga presidenti historik Ibrahim Rugova

Më: 21 janar 2022 Në ora: 12:25
Presidenti historik, Ibrahim Rugova

Sot shënohet 16 vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Ai vdiq më 21 janar të vitit 2006, ku u varros me nderime të larta shtetërore dhe ushtarake.

Për shkak të rolit të tij në historinë e Kosovës, Rugova është quajtur “Ati i Kombit” dhe “Gandi i Ballkanit”, ndërsa pas vdekjes është shpallur Hero i Kosovës.

Rugova, vlerësohet si akademiku intelektuali, politikani, si dhe shkrimtar i njohur shqiptar.

Poezia e  presidentit historik Ibrahim Rugova, e shkruar në vitin 1960.

Me varg në shpirt m`çeli pranvera.

Desha t`jetoj gjithmonë i neshtë.

Më bëhet se do të vajtoj përhera,

Kur po hyj me të madhe në vjeshtë.

Ah, stinë e verdhemtë, stinë e venitur

Vallë, Ty të mallkoi mëma -natyrë?

Që bashk t`shkrihemi kështu t`nemitur,

Mos jemi të mjer në krijatyrë?

Po ëndrrove me këngë të rritesh,

Dhe ajo jetës përpara ti flasë.

E di. Me dëngë plot do t`goditësh.

E ngado të endesh veç do të vrasë.

Athua Zoti i madh diti të gjykojë

Që njomaket të kalben shi në vrug.

Apo secili barrën e vdekjes të peshojë

N`zjarr të heshtjes i vetmuar si murg?

I ngopur me të vërtetën në gji,

Vëllau im dole n`mesin me erë.

Mbi fytyrën e re t`ra nji vel i zi –

T`nxuer e t`futi n`kuvli përherë.

O kujt t`i falem n`këtë orë t`vështirë,

Kujt t`ia kërkoj hijen e njomsisë?

Pa frikë. Prore do t`jetë djellamirë –

Pikllimi im, kasnec i gjallë i fuqisë.

Dua të iki fushës e malit-

Jetën e shof si grusht t`rendë.

Jo, s`dua të iki. Dua si shpirt djalli

Të ngjitem së bashku në vend.

Bën që per vargjet e mia t`përvëlimit,

Të më quajnë edhe njeri fare t`prishtë.

Po heret i vranë sytë e shtrembërimit,

Se e flas t`vërtetën e kam çiltërisht.

Por nji ditë të dihet se zemra e poetit,

N`dimër a n`verë s`di të ngurrë

Dhe kur e ndjen valën rreth vetit –

Qan e qesh nuk qetësohet kurr.

Image
Ibrahim Rugova
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat