Lista e poetëve të përzgjedhur për Orën e madhe letrare

Kultura

Lista e poetëve të përzgjedhur për Orën e madhe letrare

Më: 27 janar 2022 Në ora: 15:43
Ilustrim

Krijues të interesuar nga hapësira e gjithmbarshme shqiptare e më gjerë, mes datës 22 dhjetor 2021 - 20 janar 2022, shfrytëzuan të drejtën e konkurrimit në konkursin anonim letrar "Flaka e Janarit" 2022 si dhe në konkurrimin e hapur për të lexuar në Orën e madhe letrare "Pena e Flakës", 2022, në masë të kënaqshme.

Njoftimi për media:

Grupi i punës i kësaj pjese letrare, pas vlerësimit të poezive të arritura për lexim në Orën e madhe letrare, ku edhe jepet Çmimi kryesor letrar i këtij manifestimi, "Pena e Flakës", përzgjodhi këtë listë poetësh, të cilët njëkohësisht edhe ftohen të vijnë e të marrin pjesë edhe fizikisht, në përputhje me masat anti-Covid dhe, njëkohësisht edhe ta vazhdojnë garën finale për çmimin "Pena e Flakës":

1. Afrim DEMIRI,

2. Agim DESKU

3. Alisë BEKTESHI

4. Alketë BALLKAMENI

5. Alketë SPAHIU

6. Arsim Halili

7. Asja MUNGECI

8. Avni DEHARI

9. Biser MEHMETI

10. Blertë BAFTJARI

11. Bujana XHINDOLI

12. Dhimitri POJANAKU

13. Hajdin MORINA

14. Kaltrinë UKA

15. Kasam SHAQIRVELA

16. Klejdë PLANGARICA

17. Linditë Ramushi DUSHKU

18. Lirije GASHI

19. Liza Pllana MALOKU

20. Maxhun OSMANAJ

21. Nazmije HASANI

22. Njazi RAMADANI

23. Odise PLAKU

24. Preng MACA

25. Ramë ORACA

26. Qazim THAÇI

27. Rozafë SHPUZA

28. Sadije ALITI

29. Selvete ABDULLAHU

30. Xheladin MJEKU

Ora e madhe letrare e Manifestimit kombëtar të kulturës, "Flaka e janarit 2022” mbahet në Bibliotekën e Qytetit "Fan S. Noli", më 31 janar 2022, duke filluar nga ora 16:00.

Gjatë pauzës, derisa Juria letrare të vendos për Çmimin "Pena e Flakës", do të komunikohen rezultatet e konkursit anonim letrar (me shifër), për vendet e para në poezi si dhe tri vendet e para për tregim të shkurtër, në përputhje të plotë me kriteret e konkurrimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat