Vajza pa duvak (Ylfete Humolli)

Kultura

Vajza pa duvak (Ylfete Humolli)

Nga: Neki Lulaj Më: 6 shkurt 2022 Në ora: 21:19
Neki Lulaj

Ti nuk e deshe duvakun e nusërisë.

Po kërkove krismat e pushkës së lirisë

Kush i shembi mitet më bukur si ti.

Kush u bë theror për shqiptari.

 

Ti u murose në ngrehinat e trimërisë,

vajza e babës shqiponjë e maleve

At ditë shinat e hekurudhës pa mbarim

Hapën sytë e shkronjave si palët e valëve.

 

I shtrënguan dhembët fort gjer një dhimbje

Nga britma librat qanë qanë pa pushim.

Pranverat s`paten lule në lulëzime

Se krismat e mortit ndalën atë ditë.

 

Ti ishe vajza e bukur e gjyshes Norë

Ti ishe mbesa e nënës Shotë.

Herë Norë Kelmendi, herë si shqiponjë.

E herë Shotë Galica që koha e kujton.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat