N’vatra tona ngrisim flamur...

Kultura

N’vatra tona ngrisim flamur...

Nga: Sami Arifi Më: 15 prill 2022 Në ora: 13:20
Sami Arifi

N’vatra tona ngrisim flamur...

pasha t’madhin Zot s’dorëzohemi kurrë!

Kurrë s’do t’hymë ne n’shtëpi...

pa i pruar vendit liri...

 

Më 1878-tën...

Lufton Lidhja për t’vërtetën!

Etnikisht t’pastër ishin aty...

Molla e Kuqe ishte n’kufi!

 

Po t’mirren shqiptarët me etni...

tërë Ballkani ishte Iliri!

Po t’mirremi me racën e t’parëve...

tre kontinentet ishin t’shqiptarëve!

 

N’Afrikë, n’Evropë e n’Azi...

e tëra ishte Pellazgji!

 

Prandaj ti o shkja i zi...

kurrë s’ke më n’tokë tonë me’u shtri!

Se shqiponjat janë betuar...

n’hapësira veta për t’fluturuar!

Kanë lidhë besë me Fuqinë e Botës...

që t’rikthehën n’trojet e votrës!

 

Gjaku i humbur s’do t’jetë kurrë...

n’këto troje do’t ngrisin flamur!

Fuqia e Botës është me ne...

t’kthehemi te t’parët ku na kanë le!

 

Shqiponjat tash s’dorëzohen kurrë...

n’vatra tveta ngrisin flamur!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat