Dy trupa një shpirt

Kultura

Dy trupa një shpirt

Nga: Valbona Hoti Më: 18 prill 2022 Në ora: 18:06
Valbona Hoti

Këta trima prej Anadrini

Si ndante nata as dita

Gjithmonë bashkë njëri me tjetrin

Të qeshur siç i donte jeta

 

Në zemër zjarr kishin për Shqipërinë

Dhe luftën bashķë e bënin të dy

Ëndërronin të festonin në fitore

Kush e dinte që edhe vdekja s'do t`i ndante

 

Si dy trupa e një shpirt

Si sot më kujtohen fytyrat e tyre

Vullnetin e dëshirën për luftën çlirimtare

Dëshirën për fitore e kishin të parën

 

Asgjë s'donin t'i ndodhte njërit pa tjetrin

Dëshirat e tyre u plotësuan

Të dy bashkë u bënë heronjë

 

Të dy bashkë luftuan e bashkë e sollën lirinë

Tash të dy pushojnë të qetë në varre

Me shqiponjën lart që ju valëvitet krenare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat