Behar, bestar i besës

Kultura

Behar, bestar i besës

Nga: Zymer Mehani Më: 21 maj 2022 Në ora: 11:36
Behar Begolli

Behar, Feniks Lirie
Plumbat e pushkës sate
I ngule në gjoks 
Të një shekulli të harbuar
E sërish i murove
Në bedene të kalasë shqiptare
Ata plumba
Natën e shndërruan në ditë
Skëterrën në dritë
E ti me fuqinë tënde
Me pushkën çlirimtare
Në tënden dorë
E këndove këngën e shekujve
Me zjarr në kraharor…
E unë poeti vetë
Poezinë po ta shkruaj
Se trimërinë tënde e ndjej
Në zemër e në t’mitë dej
Behar, bestar i besës
Yll që s’bie, as fikesh
Simbol i lirisë dhe i shpresës
2.
Behar,
Zoti të pat bekuar
Ta luash lojën tënde
Në zjarrin e flakëruar…
Behar,
Zoti të pastë shpërblyer
Që u hudhe në vallen
E Lojës së Pakryer…
3.
U betove
Në bukë e në kripë
Në gur e në dru
Se do ta vrasësh ujkun…
Pas betimit
Lindën të papriturat
Se furtuna s’pushonte
E ti deshe
T’i ktheheshe pranverës
Si zgalemi i erës
Edhe pse ike fare
Na solle Pranverën e Madhe…
4.
Ta shkruaj fjalën e vargun
O Lis i Malit Tim
Diellin e ke prekur
Ti, o majeprehtë
Se bukën nëna jote
Ta pat ngjyer n’kripë
Edhe ujin me grushta
N’krua e pate pirë
Se ti, Shqipe mali
Deshe t’rrosh i lirë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat