​Çeku: Kulla e Sheremetit në Pejë shpëtohet nga rrënimi

Kultura

​Çeku: Kulla e Sheremetit në Pejë shpëtohet nga rrënimi

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 21:51
Kulla e Sheremetit në Pejë

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku ka njoftuar se Kulla e Sheremetit në qytetin e Pejës po shpëtohet nga rrënimi dhe degradimi i tërësishëm.

Çeku ka shkruar në Facebook se në këtë aset të trashëgimisë sonë kulturore që ngërthen në vete plot histori, po vazhdojnë ndërhyrjet restauruese dhe konservuese, ndërsa punimet kanë kaluar në fazën e dytë.

‘Kompleksi si ndërtim i takon gjysmës së dytë të shek. XIX-të. Çdo ditë punë të mira në mbrojtje të trashëgimisë kulturore”, ka shkruar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat