Kjo është lista e plotë e çmimeve në PriFilmFest 2022

Kultura

Kjo është lista e plotë e çmimeve në PriFilmFest 2022

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 18:08
Foto ilustrim

Mbrëmë ishte nata fundit PriFilmFest 2022 ku janw ndarë çmimet e edicionit të 14-të të PriFilmFest, i cili ka nisur më 20 shtator ndërsa ka përfunduar më 25 shtator.

Më poshtë gjeni listën e plotë të çmimeve në PriFilmFest 2022:

Filmi më i mirë i shkurtër

POLI I VERIUT nga Marija Apcevska (NMK)

Përmendje e veçantë

NË VANCOUVER nga Artemis Anastasiadou (GRE)

Pridox më i mirë

EJA NË KOHË nga (UK, SHBA)

Filmi më i mirë i metrazhit të mesëm

KËMBANAT E LOPËS nga Charles HABIB-DROUOT (BEL, FRA)

Filmi më i mirë nga juria e Medias

KLONDIKE nga Maryna Gorbach Er (UKR, TUR)

Filmi më i mirë global

KLONDIKE nga Maryna Gorbach Er (UKR, TUR)

Konkursi i filmave ballkanik – Përmendje e veçantë

HERONJTË E KLASËS PUNËTORE nga (SER)

Çmimi aktori dhe aktorja më e mirë

Rina Krasniqi për rolet e Luanës dhe Xhekut te Virgjëresha shqiptare

Regjisorja më e mirë

Kaltrina Krasniqi për filmin Vera andrron detin (KOS, ALB)

Filmi më i mirë ballkanik – “Vjosa Berisha”

Virgjëresha shqiptare nga Bujar Alimani, prodhuar nga Anita Elsani (ALB, GER, BEL, KOS).

Krejt në fund, të gjithë fituesit u ftuan në skenë që të shkrepin një fotografi të cilën do ta kenë pranë vetes e zemrës së tyre për një kohë të gjatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat