Ty flamur kombëtar me fjang ar

Kultura

Ty flamur kombëtar me fjang ar

Nga: Ramë Smajlaj Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 15:24
Foto ilustrim

Të tillë te Lindi Perëndia

Krenar dhe fisnik fitimtar betejash

si në Krujë, Shkup e Prishtinë

Peshën tuaj, të tjerët dot s'e arrinë

Erdhem larg nga mërgimi

Mijrëa kilometra udhëtimi

Për disa ditë qëndrimi

Mallin tim de facto ta përjetoj

Nga Lapidari qëndron stoik

Në çdo cep Vlorë vaëlvitesh

Mbi valëdeti ngritesh

Bashkë me zemrën time lartësohesh

Një tufë lulesh të freskëta dhe vargun

Nga zemra ime dhe muza të përulem

Që mallin tim ta shkrijë si qiriu i Naimit

Të derdhë edhe lot gëzimi

E luta dhe vËllaun tim, Agim

Që fizikisht të vëmi bashkë

Siç ishim të bashkur para 110 vitesh

Bacë Isa Boletini dhe Ismal Qemali me shokë

Të kanë zbritur nga e gjithë toka e Arbërisë

Nga Mirovica dhe nipërit tuaj o baca Isë me plis

Nga Skenderaj , Adem jashari i riu

Nga Kuvendi i Prizrenit me tirq e jatagan , trmat e Kemendit

Dhe betim e premtimin ta fala

Përr këtë këmishë Kombi që me krenari e veshë

Për koëen e Mëmëzonjes Shqipëri

Nga Ulqini e deri në Çamëri

Sot të përgjegjem dhe unë pranë

Ty o Flamur i Gjergj Kastriotit

Nga gjaku im Dardan

Në emër të mërgatës gjithandej nga janë

S`të kam vërejtur ngaherë me të gëzuar

Dhe valdeti valët kishte pushuar

E flladi magjik i Mëmezonjës Shqipëri

Se ke tubur të gjitha shqipet praë në gji

Ne të kremten tuaj për Ty.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat