Ti femër

Kultura

Ti femër

Nga: Lina Zymberi Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 20:32
Lina Zymberi

Pse je aq e thjeshtë

Ti femër e dashur

Je krijesë e zbritur

Nga perënditë

Më bekimin e hyjnive

Ti i fal buzëqeshje lirisë

Dhe dritën ia merr flakës se diellit

Mbrëmjet më ia ndrçue hënës

Ti emër i bukur femër

Dashuria engjëllore e nënës

Lumturia e së vërtetës

Që i fal dashuri jetës.

PEMA E FAMILJES

Më 10 dhjetor

Në pemën e familjes linda

Si një lule borë

E freskët dhe bukur

E bardhë si rrezja e dritës

Ishte dhe ditë gëzimi

Rreth kësaj peme shkëlqeva

Dhe unë vajza e lagjes sime

Sipas kohës u rrita

Si trëndafili që lulëzon

Para syve të familjes

Eh,moj jetë

Pse e mallkove një trëndafil

Sa filloj të lulëzoj

Të mbushet plotë aromë

Në ditët më të bukura

Të rinisë se saj

Erdhi koha të largohem

Nga shtëpia t`i nxjerr rrënjët

na vashat familjare

Ah, moj jetë trëndafili

Nuk gjete rrugë ma afër

Por udhëtove me mijëra kilometra

Ishe rrënjë e fortë e nuk u vyshke kurrë

Ujitja të mungoj

Freskitë e familjes të braktisen

E fortë qenka kjo rrënjë trëndafili për ta zhdukur

Mërgimi na i mori ëndrrat

O trëndafil i bukur

Po vyshkesh ngadalë

Shkëlqimin nuk mujti mërgimi ta shuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat