Iuliana Ciubuc dhe poezia e ndjeve të bukur

Kultura

Iuliana Ciubuc dhe poezia e ndjeve të bukur

Nga: Baki Ymeri Më: 12 shtator 2023 Në ora: 22:19
Kopertina

AIuliana Ciubuc na ofron poezi të frymëzuara dhe të shkarkuara nga zemra dhe shpirti. Autorja shkruan një poezi reflektuese që shpaloset në disa shtresa medituese. Jehona e vargut të saj lind rezonanca të gjera, dërrmuese. Projektohen imazhe dhe tema përmes të cilave marrin formë ylberime të reja lirike, të artikuluara në përballje fjalësh që i bëjnë përshtypje të fortë poezisë dhe krijuesit të saj. Poezitë e saj pasqyrojnë pikturën dhe kaligrafinë, dritën dhe hijen, një alkimi origjinale mes mendimit dhe tekstit, sepse poetja e mbart gjithmonë atë mister në tekst, duke rrjedhur si një ngjyrë fluide në fytyrën e kanavacës së mahnitur: Treni është një makinë e vogël/ Të zbret, të ngre/ Nga mali në det/ Të jep animacion. (Baladë e trenit të harruar)

Në mënyrë metaforike, autorja ndjen se poezia është pjesë e qenies së saj. Ajo dhe poezia. Çfarë dialogu i mrekullueshëm! Ajo kurrë nuk u ndje vetëm me të. Poezia nuk ka kufi. Fjalët shërojnë plagët, hapin sytë e të verbërve. Fjalët e vërteta shpengojnë dhimbjen dhe errësirën brenda nesh. Erë dhe me erë, shpirt dhe shikim-shpirt! Njeri, nga vjen fjala? Buka është fjalë, drita, po kështu, urrejtja dhe errësira janë fjalë. Fjalë që shërojnë dhe fjalë që vrasin, fjalë që ndriçojnë dhe fjalë që errësojnë. Nevoja për të shqiptuar fjalë është një nga nevojat më të zjarrta dhe më të nevojshme të njeriut, krahas nevojës për ushqim, veshje, dashuri, të vërtetë dhe drejtësi. Skulptori përballë ajrit shqipton fjalë, piktori dhe muzikanti. Për një poet, nevoja për të folur fjalë është si nevoja për të marrë frymë.

Në poezinë e Iulianës zbulojmë një varg të pasur mendimesh dhe ndjenjash, në thelb një gjendje të botës në aspektin estetik, një rigjallërim të së tashmes së vazhdueshme, por edhe të kujtesës afektive. Vizioni i saj poetik turbullohet nga pyetjet e mëdha ekzistenciale, me një shprehje lirike jokonvencionale, nga e cila shpërthen një un i korsetuar nga të kundërtat, por gjithmonë i aftë për të gjetur përgjigje për tepricën e qytetërimit të përditshëm. Është një krijim lirik ndezës, madje dashuria është plot forcë, me një shpirt që të feymëzon. E gjithë qenia poetike dridhet para mistereve të ekzistencës, me kujtimet e heshtjeve stërgjyshore dhe mbivendosjet e gjeografive të brendshme antagoniste, që ngrihen magjepsëse nëpër shirat pranverore, kur liqeni dashuria është plot zambakë uji: Ku është ajo dashuri e madhe,/ Kur thua se më doje aq shumë,/ Ku i ke buzët e tua të nxehta,/ Me të cilat më puthe/ Ishte një ëndërr./ Unë jetoj akoma në atë ëndërr./ E cila nuk do të doja që kurrë të mos përfundojë. (Kam pasur një ëndërr)

Numrat janë specialiteti i autores, por kur shpreh mendime, ndjenja dhe ide, përdor me kujdes germat që e ndihmojnë të shprehet, duke pasur gjithmonë diçka për të thënë. Autorja e ndjen dhe e sheh bukurinë aty ku askush nuk e vë re. Fjalët kanë fuqinë për t'i dhënë jetë një universi të pafund. Ata mund të sjellin në ekzistencë një regjistër të pafund ideshë dhe ndjenjash. Pra, imagjinoni se keni në dorë një violinë që keni marrë si dhuratë nga prindërit tuaj, pra një shpirt i ndjeshëm dhe delikat. Nëpërmjet saj, ju keni aftësinë për të transmetuar dridhjet e dashurisë deri në fund të botës. Sidoqoftë, varet nga mënyra se si e keni zotëruar artin e transpozimit të aspiratave fisnike të shpirtit në realitetin e ndjeshëm: Kam dhënë alarmin!/ Po kush jam unë që të flas?/ Si mund ta lejoj veten të bëj një zhurmë të tillë/ Unë, një tokë e thjeshtë?/ Por as që mund të dorëzohem! (Unë ngrita alarmin)

Iuliana Ciubuc është një poete me një shprehje artistike të pjekur, reflektuese, origjinale në fjalë dhe emocionin që kap në vargje të paharrueshme. Poeti prezantohet para lexuesve me një vëllim dygjuhësh rumanisht-shqip. Ajo është një qenie me temperament, me natyrë të mirë, siç janë pak në letërsinë tonë bashkëkohore. Poezitë e tij janë të shkumëzuara si shampanjë që djeg fytin e etur për dashuri si pije të forta. Kalimi i kohës ngjall nostalgji në shpirtin e poetes, e cila ndjen se nuk i trembet dimrit të ekzistencës, si në shtëpinë e nënës sime: Kur isha në shtëpinë e nënës sime,/ I bëja çarçafët në shtëpi/ Punova një ditë të tërë/ dhe isha një vajzë e dobët,/ U djersita,/ se po vijnë festat,/ Të mbajmë traditën,/ nuk është vetëm ambicie. (Byreku…në vargje)

Fjalët e Iulianës janë flutura të metamorfozuara në mendime. Të gjitha këto maska ​​nëpër të cilat kalojnë mendimet e poetit përvijojnë një profil lirik mbresëlënës, real dhe origjinal. Nga fryti i ëndrrave të tij, ne ndjejmë tingujt e psherëtimave tona. Dëgjuar vetëm nga ne, në absolutin e përjetshëm. Poezia e autores është e ngarkuar me imazhe specifike, të cilat jo vetëm shprehin asociacione, por edhe tema shpesh befasuese. Zbulimet filozofike janë gjithmonë të veshura me marrëdhëniet e thjeshta të jetës së përditshme. Kaligrafja e gjendjeve dhe shqetësimeve shpirtërore, Iuliana Ciubuc ka guximin të thotë të vërteta, të rikrijojë jetën nga copëza ëndrrash dhe sekretesh: Hajde, Viti i Ri po vjen/ dhe byreku nuk është gati,/ shkruaj recetën dhe e përgatis/ dhe unë lëviz si një shigjetë. Dendësia e ideve, vrulli i llogaritjes verbale, zbulon një jetë të përditshme të butë ose të trazuar, por jo banale në thelbin e saj. E gjithë kjo është dëshmi e një poezie të thellë, e vaditur nga kaq shumë mundime shpirtërore, e hijeshisë së disponimeve të mirëfillta lirike.

Iuliana Ciubuc është një burim mrekullish që qetëson çdo mundim të brendshëm. Ajo është arkitektja që riorganizon poetikisht botën, sipas shpirtit të saj, aq të thellë dhe misterioze. Autorja rindërton një rrugë për të dhënë një përkufizim të shkretëtirës që na pret nëse nuk gjejmë forcën të njohim përjetësinë e poezisë. Pronarja e këtyre vargjeve është një qenie e trazuar nga natyra e saj. E bukura hyjnore në poezi, zgjon shqisat e gjumit. Vargu i Iulianës na mbush shpirtin me ndjenja të bukura. Ka vetëm një gjë hyjnore në zemrën e saj: Kur e do dikë,/ Shpesh thua këtë:/ “T’i hëngsha sytë,/ E dashur, dashuria ime!” (Baladë). Nostalgjia e autores është e qetë. Intensiteti i ndjenjave është i jashtëzakonshëm. Iuliana Ciubuc nuk është poetja e heshtjes apo e habisë. Ajo është poetesha e një dhuratë hyjnore me aromën e kerubimit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat