Urime ditëlindjen i madhi dr Ibrahim Rugova!

Kultura

Urime ditëlindjen i madhi dr Ibrahim Rugova!

Nga: Adem Bytyqi Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 22:42
Adem Bytyqi

Ju ishit njeriu i paqës

Shpetimtari i racës Dardane

I  qfarosjës barbare

T'qenjês shqipëtare 

Nga bishatê e Karpatëve

Dhe fantazmatë vrastare

TSerbisë gjakatare.

 

Jeni ikona e pavarësisë Kosovës

Strategu i parê n'Historinë shqipëtare

Legjenda e Kosovês Dardane

Që përherë t'parê 

Vure uratê e miqësisë

N'mes KOSOVËs dhe Amerikës

Dhe arrite për ta shpêtuar

Shpërberëjnë e popullatës shqipëtare

N'Kosovën Dardane

N'luftën e 99 -tës

Nga  ushtria barbare

E Serbisë gjakatare.

 

I madhi Dr.Ibrahim Rugova

Sa t'ekzistojë kombi shqipëtar

Ditëlindjet tuja 

Do t'i kremtojë Kosova

Porosinë tende

Për dashurinë 

Dhe bashkëpunimin n'mes shqipëtarëve

Gjithëandej :

Do t'i shpërndajnë Shqiponjatë 

N't'gjitha tokatë Iliro -Dardane

N't'cilatê gjithmonë

Popullata shqipëtare

Ka qenë AUTOKTONE!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat