5 gjëra që ju ndihmojnë të jeni më të lumtur, sipas shkencës - Bota Sot
5 gjëra që ju ndihmojnë të jeni më të lumtur, sipas shkencës

Life style

5 gjëra që ju ndihmojnë të jeni më të lumtur, sipas shkencës

Më: 7 dhjetor 2019 Në ora: 20:05
Ilustrim

Në momente të vështira, të gjesh buzëqeshjen dhe të përpiqesh të jesh i lumtur është një sfidë. Vështirësitë, pengesat, situatat "jo" fort të volitshme, ndonjëherë na shtyjnë drejt pakënaqësisë. Për të luftuar gjendjen e keqe dhe për të gjetur gëzimin, në fund të fundit, mund të jetë e mjaftueshme fare pak! Këtu janë pesë gjëra për të bërë që ju ndihmojnë të jeni më të lumtur sipas shkencës.

1

Qëndrimi në ambient të hapur
Ecja, vrapimi dhe në përgjithësi, lëvizja jashtë në një park, në një plazh ose në pyll stimulon prodhimin e endorfinave, hormoneve të humorit të mirë. Ndihmon gjithashtu në lehtësimin e tensionit dhe përmirëson mirëqenien psikofizike.

2

Konsumi i çokollatës
Po ndjeheni të trishtuar? Çokollata e zezë është e pasur me triptofan, një pararendës aminoacid i serotoninës, hormoni i mirë i humorit. Ky aminoacid stimulon gjithashtu sintezën e dopaminës, një neurotransmetues që përmirëson reagimin e trupit ndaj stresit psikofizik.

3

Dëgjo muzikë
A jeni i tensionuar dhe nervoz? Dëgjoni këngën tuaj të preferuar. Në momentet "jo" të mira, muzika është e shkëlqyeshme për të rikthyer humorin dhe për t'ju ndihmuar të jeni të lumtur. Kjo është e konfirmuar nga një studim i kryer nga Universiteti i Queen's në Belfast dhe botuar në revistën Plus One.

4

Travel
Getting to know new places, discovering different cultures is an experience that helps you be happy. And this is confirmed by the study, "A Wonderful Life: Experimental Consumption and the Pursuit of Happiness," published in the journal Psychology.

5

Eating with other people
A study by Oxford Economics and reported by The Guardian found that people who eat in the company of others are happier and feel better about themselves than those who eat alone.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat