Gjeni guximin të doni dikë, sepse dashuria është për ata që guxojnë!

Life style

Gjeni guximin të doni dikë, sepse dashuria është për ata që guxojnë!

Më: 1 gusht 2020 Në ora: 19:19
Foto ilustrim

Mendoj se gjëja më e mirë në botë janë njerëzit që fikin autopilotin dhe thjesht duan. Këta njerëz meritojnë gjithë dashurinë e botës. Uroj të keni guximin të doni, të besoni në ndjenjën që është e pakët dhe e vështirë, të besoni në momentet e dashurisë së rrufeshme dhe pasioneve!

Uroj të keni guximin që nuk kam, por do të doja ta kisha një ditë. Ju duhet ta dini se nuk jam tifoz serioz i marrëdhënieve dhe ky nuk është sekret për askënd. Çdo person që takoj, ia prezantoj familjes dhe planifikoj një të ardhme me fëmijë të bukur që vrapojnë rreth shtëpisë,… nuk bën shumë për stilin tim.

Jam më shumë personi i cili hyn me shpirt në një marrëdhënie dhe dorëzohet.

Kur jam me dikë, jam vetëm. Nuk pres më shumë nga ajo që mund të jap. Dhe kjo gjë është në rregull. Do të jetoj vite e vite si këto, por kjo nuk më jep të drejtën për të kritikuar marrëdhëniet e të tjerëve. Asnjëherë nuk i kritikoj ata që zgjedhin të ndajnë jetën me dikë. Përkundrazi u jap mbështetje maksimale. Dhe them, ‘Oh, sa bukur të dashurosh dikë’, unë i ndihmoj të zgjedhin dhuratat më të mira dhe të planifikojnë propozimin për martesë të përsosur.

Jam seriozisht anti marrëdhënie vetëm nëse qëndroni me mua.

Por miqtë e mi mund të dashurohen dhe madje të martohen, sepse njerëzit duhet të bëjnë gjithçka që mendojnë se është më e mira për ta. Dhe gjëja më e mirë është që të shkoj të ha pak tortë martese dhe të kërcej gjithë natën pa faj, sepse, pavarësisht nga mënyra ime e neveritshme, besoj në dashuri.

Duhet guxim kur vjen puna te dashuria.

Jam një tifoz i atij që ka guximin të ndjejë, sepse duhet guxim për të vënë një figurë çifti në modalitetin publik dhe të shënosh personin tjetër. Duhet guxim të përditësosh ndryshimin e një statusi nga i vetëm, në një marrëdhënie serioze. Duhet guxim sepse gjysma e miqve tuaj janë ulur aty duke ju parë. Gjysma tjetër do të guxojnë të komentojë mbi dëshirën për lumturi, por në realitet do të shpresojë që marrëdhënia të mos vazhdojë. Duhet guxim për të dashur në një botë ku mbretëron krenaria dhe indiferenca. 

Sepse një dashuri që nuk ekziston është një dashuri frikacake. Por një dashuri e guximshme është e mirëseardhur për ata që duan të duan dhe të duhen. Dashuria është për ata që guxojnë. Ju uroj të keni guximin të doni dikë, sepse heqja dorë nga detyra individuale meriton duartrokitje.

Një person kurrë nuk vjen vetëm.

Të hash drekë në shtëpinë e vjehrrës të dielën, kur mund të jesh kudo është një gjest i thjeshtë. Pranimi i të qenit me dikë dhe me gjithë bagazhin që ky person sjell me vete është i lavdërueshëm. Ai gjithmonë vjen me një paketë me bonuse pozitive dhe negative. Dhe unë ju respektoj nëse keni guximin, sepse duhet guxim për të dashur dikë. Duhet guxim për të dashur dikë me ideologji të ndryshme nga tuajat, me traumat e kaluara dhe dhimbjet e vjetra. Duhet guxim të duash dikë edhe pa traumat e kaluara dhe dhimbjet e vjetra, edhe nëse ideologjitë janë të njëjta, spse gjithmonë do të jetë një, por… Gjithmonë do të ketë arsye për t’u dorëzuar. Por nëse ekziston vetëm një arsye për të qëndruar, qëndro.

Duhet guxim sepse ku nuk ka guxim, nuk ka dashuri. Ne bëjmë justifikime. Karriera, shkëmbimi, qëllimet dhe planet e jetës. Sot do të blej një apartament, nesër do të udhëtoj nëpër botë dhe do të takoj njerëz në çdo cep të universit. Gjithçka që transformon një argument dhe krijon një humnerë të madhe midis dy njerëzve. 

Unë mendoj se gjëja më e mirë në botë janë njerëzit që fikin autopilotin dhe thjesht duan. Këta njerëz e meritojnë të gjithë dashurinë e botës. Këta njerëz nuk meritojnë të kritikohen nga një grup njerëzish që mendojnë se janë më mirë vetëm për shkak se nuk kanë guxim të duan.

Mos jini personi i cili braktis marrëdhëniet vetëm për shkak se ju nuk dëshironi ose nuk mund të jeni. Bëhuni një person pozitiv dhe i lumtur, pasi me njerëz të mërzitshëm, bota është e mbushur plot. Dhe mbi të gjitha, kurrë mos thuaj “kurrë”. Dashuria është si bishti i pulës. Ju do ta kuptoni atë një herë ose një tjetër. Nëse nuk e keni bërë tashmë! Sot ata janë miqtë tuaj, nesër mund të jeni ju.

Dhe pastaj, ju uroj vetëm kurajë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat