Dashuria në fund? Të bëjmë kujdes ndaj këtyre shenjave

Life style

Dashuria në fund? Të bëjmë kujdes ndaj këtyre shenjave

Më: 24 janar 2022 Në ora: 19:04
Foto ilustrim

Marrëdhënia jonë me partnerin po ndryshon fytyrë: ai vazhdon të presë përgjigjet e mesazheve tona dhe i përpilon ato në mënyrë sintetike dhe jogramatike; bisedat janë bërë më të shkurtra dhe zënkat janë zhdukur praktikisht. Instinkti na thotë se këto nuk janë shenja pozitive dhe se mund të jenë shenja të një stuhie që po afron. Mund të jetë një fazë momentale, ose simptomë e një sëmundjeje më të thellë mbi të cilën mund t’ia vlejë të përqendroheni pak. Ja pra, “simptomat” që duhen njohur dhe mbajtur nën kontroll dhe mbi të cilat ia vlen të përballesh me qetësi, por edhe me pak vendosmëri.

Ai mungon dhe është i largët edhe kur jemi bashkë – Në tavolinë, në kinema apo edhe gjatë një shëtitjeje është gjithmonë i zënë me diçka: përgjigjet në telefon, dërgon e merr mesazhe, ose thjesht, shpërqendrohet dhe humbet në mendime, sikur nuk jemi aty. Vëmendja e tij ndaj nesh është praktikisht zero. Të shprehim shqetësimin tonë, me mirësjellje, por edhe me pak vendosmëri, është më e pakta që mund të bëjmë.

Takimet – Ai tenton t’i shtyjë takimet e planifikuara tashmë pa shpjeguar arsyen e shtyrjes, nëse jo në mënyrë të paqartë (jam i zënë, kam një angazhim të paparashikuar, thjesht nuk mund t’i bëj sot), ose ai shfaqet vonë ose nuk duket fare (Oh më fal, harrova ditën, e kam keqkuptuar).

Thirrjet dhe mesazhet – Marrja e përgjigjes së telefonit është një punë, madje mesazhet dhe WhatsApp-et qëndrojnë pa përgjigje për orë e ditë. Dhe kur në fund shkruan, kufizohet në një “ok” ose një emoticon, ose i përgjigjet njërit prej dhjetë rreshtave tanë të shkruar, të qartë dhe të artikuluar, me pak njërrokëshe, plot shkurtesa dhe, ndoshta, gabime gramatikore dhe drejtshkrimore. Është një shenjë e konsideratës së vogël për t’u mbajtur në mend.

Shmangni kontaktin fizik – Një tjetër shenjë e keqe. Nëse ai thjesht na prek krahun, ndërkohë që më parë ne përqafoheshim dhe mbanim gjithmonë njëri-tjetrin për dore, është e qartë se ka një shkëputje dhe një distancë për të cilën ia vlen të reflektojmë së bashku.

Le t’i kushtojmë vëmendje tonit të zërit – Një burrë i dashuruar i drejtohet të dashurës së tij me një ton më të butë dhe më tërheqës sesa bën me njerëzit e tjerë. Nëse kjo mënyrë intime dhe e dashur e të folurit zhduket edhe nga bisedat ballë për ballë, është një sinjal alarmi që nuk duhet nënvlerësuar.

Ai nuk është më i disponueshëm për familjen dhe miqtë tanë – Kur dy persona janë bashkë, është e zakonshme që ata të shoqërohen me familjen dhe miqtë personalë të secilit prej tyre. Nëse ftohen marrëdhëniet me familjet e origjinës dhe me bërthamat përkatëse miqësore, është një tjetër tregues i rënies së interesit.

Keni përshtypjen se nuk jeni më një nga prioritetet e tij – Në një marrëdhënie të shëndetshme, të gjithë duhet të jenë në krye (ose ndër të parët) në listat përkatëse të prioriteteve. Nëse rrëshqasim nga podiumi drejt një pozicioni të trishtuar në mes të renditjes, duhet t’i bëjmë vetes disa pyetje. E para, sigurisht, duhet të jetë: në cilën pikë të paradës sonë hit është ai për ne?

Zënkat – Heqja dorë nga lufta është po aq e keqe sa të luftosh shumë. Një grindje e shëndetshme, që synon përballjen e ndërsjellë dhe zgjidhjen e një problemi, nuk e dëmton marrëdhënien. Nga ana tjetër, përplasjet që bëhen vetëm për të mbizotëruar mbi tjetrin, për të pasur të drejtë me çdo kusht, për të plagosur janë helmuese. Edhe disa heshtje, plot tension dhe pakënaqësi, janë toksike. Vetëm secili prej nesh e di se cila është e keqja më e vogël, për sa kohë që nuk arrijmë në një përballje të shëndetshme.

Ai nuk na kërkon më këshilla – Kur jetoni një marrëdhënie të shëndetshme, partnerët kanë një interes të vërtetë për atë që ndodh në jetën e njëri-tjetrit, duke filluar nga gjërat e vogla. Nëse ai nuk na kërkon më këshilla për shumë gjëra të vogla rreth ditës, për shembull se si të vishemi për një mbrëmje, ose nëse nuk na telefonon për të na pyetur se si shkoi një situatë që na shqetësonte, ndoshta nuk e ushqen më këtë ndjeshmëri të sinqertë për ne.

Çfarë duhet të bëni – Hapi i parë është: flisni. Presim një moment kur të dy të ndihemi mirë për të dialoguar dhe të shprehim dyshimet dhe shqetësimet tona me qetësi. Le të shmangim akuzat: ato janë të kota nëse jo, për të ngurtësuar partnerin në pozicionet e tij. Edhe ne përpiqemi të bëjmë hapin e parë, duke i treguar veten se si do të donim të ishte me ne. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, edhe të kujdesemi për veten, duke u kujdesur për pamjen tonë, në mënyrë që të dukemi të dëshirueshëm dhe të kthehemi për të gudulisur vëmendjen dhe kuriozitetin e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat