Mitrovica kujton masakrën e tmerrshme

Mitrovica

Mitrovica kujton masakrën e tmerrshme

Më: 4 shkurt 2022 Në ora: 22:23
Mitrovicë

Qendra Rajonale e KMDLNj-së në Mitrovicë, të premten, me fillim nga ora 12:00, ka hapur ekspozitë me fotografi të viktimave në masakrën në veri të qytetit në vitin 2000.

Ekspozita u hap në qendër të qytetit, duke shënuar 22-vjetorin e ngjarjes së 3 dhe 4 shkurtit, nga e cila mbetën 10 persona të vdekur, 25 të tjerë u plagosën dhe 93 u keqtrajtuan fizikisht.

Sipas organizatorëve, masakra u zhvillua para syve të policisë së UNMIK-ut dhe ushtrisë së KFOR-it francez.

Derisa qytetarët e vlerësuan ekspozitën, bënë thirrje që masakra të mos harrohet dhe të bëhet më shumë në zbardhjen e fajtorëve.

Ndërsa komuna e Mitrovicës premtoi përkujdesje dhe ndërtimin e një pllake përkujtimore për të rënët në përvjetorin e vitit të ardhshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat