Mitrovica, qyteti më i rrezikuar nga tërmetet

Mitrovica

Mitrovica, qyteti më i rrezikuar nga tërmetet

Më: 26 shkurt 2023 Në ora: 22:54
Foto ilustrim

Kosova bën pjesë në listen e vendeve me aktivitet sizmik relativisht të lartë.

Mitrovica, rrafshi i Dukagjinit, ai i Anamoravës dhe Kopaonikut.

Përkatësisht pjesa veriore e Kosovës, po konsiderohen si zonat me aktivitet të lartë sizmik.

E ne rast dirdhjesh te tokes, sizmologu Shemsi Mustafa, përmend disa faktorë që ndikojnë në sigurinë e ndërtesave ndaj tërmeteve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat