​Nis ndërtimi i QMF-së në “Iliridë” të Mitrovicës

Mitrovica

​Nis ndërtimi i QMF-së në “Iliridë” të Mitrovicës

Më: 11 tetor 2023 Në ora: 16:24
Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza

Sot është vendosur gurthemeli i ndërtimit të Qendrës së Mjekësisë Familjare në lagjen “Ilirida” të Mitrovicës, e cila do të plotësojë kërkesat shëndetësore të mbi 20 mijë banorëve të kësaj lagje, si dhe vendbanimeve përreth.

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza, ndërtimin e QMF-së në “Iliridë” e quajti si njërin nga projektet më të rëndësishme në shëndetësinë primare. Ai bëri të ditur se fundi i vitit të ardhshëm do të jeta koha kur do të përfundojë cikli i investimeve të përgjithshme në infrastrukturën e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës.

“Jemi këtu për të vendosur gurthemelin e njërit prej projekteve më të rëndësishme në shëndetësinë primare. Fundi i vitit të ardhshëm do të jetë koha kur do të kemi përmbylljen e ciklit të investimeve në infrastrukturën e shëndetësisë. Gjithmonë do të ketë vend për më mirë dhe më shumë, mirëpo asnjëherë, e them me bindje. Përgjegjësi dhe fakte, asnjëherë prej se ekziston shëndetësia primare në Mitrovicë, nuk ka pasur kaq shumë investime dhe kujdes”, ka thënë Hamza.

Drejtori i Shëndetësisë në Mitrovicë, Fahri Shabani, tha se dita e sotme është e rëndësishme për shëndetësinë e Mitrovicës, lagjen “Ilirida” dhe të gjithë mitrovicasit në përgjithësi. Ai falënderoi kryetarin Hamza dhe drejtorin e organizatës ‘Qatar Charity’ nga shteti i Katarit, duke thënë se janë më meritorët për realizimin e këtij projekti.

“Kjo është një ditë e rëndësishme për shëndetësinë e Mitrovicës, për lagjen “Ilirida” dhe qytetarët e Mitrovicës. Ky projekt është finalizim i një bashkëpunimi të shkëlqyeshëm të dy personaliteteve që janë më meritorët për realizimin e kësaj vepre të rëndësishme për shëndetësinë, kryetarit të Mitrovicës, Bedri Hamza, dhe Esam Dabab, drejtor ekzekutiv i Qatar Charity Kosova”, theksoi drejtori Shabani.

Në anën tjetër, Esam Dabab, drejtor i organizatës “Qatar Charity” në Kosovë, u shpreh i bindur se ky bashkëpunim i shkëlqyeshëm me Komunën e Mitrovicës do të vazhdojë me projekte tjera edhe në të ardhmen.

“Këtë bashkëpunim, të cilin e kemi zgjedhur kohën e fundit me Komunën e Mitrovicës që është i dalluar, shpresoj që në të ardhmen të kemi projekte tjera të radhës në këtë komunë”, tha ai.

Realizimi i këtij projekti me vlerë prej 340 mijë euro, është mundësuar nga Komuna e Mitrovicës, e cila ka participuar me 143 mijë euro, dhe organizata “Qatar Charity” nga Katari, me 197 mijë euro, ndërsa punimet do të përfundojnë deri në fund të vitit 2024.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat