Arrestohet një serb në veri të Mitrovicës, dyshohet për krime lufte

Mitrovica

Arrestohet një serb në veri të Mitrovicës, dyshohet për krime lufte

Më: 5 mars 2024 Në ora: 10:15
Foto ilustrim

Prokuroria Speciale e Kosovës ka njoftuar se në bashkëpunim me policinë e ka arrestuar një person në veri të Mitrovicës, të dyshuar për krime lufte ndaj popullatës civile.

I arrestuari është i nacionalitetit serb.

“Prokuroria Speciale në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, ka arrestuar një person të nacionalitetit serb, për veprën penale ‘’Krimet e luftës kundër popullatës civile”. I dyshuari Ž.N, (1954) është arrestuar sot me datë 04.03.2024 rreth orës 16:00 në Mitrovicën e veriut. I lartcekuri është i dyshuar për veprën penale “Krime lufte kundër popullatës civile – Dhunë seksuale‘’ të kryer gjatë vitit 1999 në Komunën e Vushtrrisë”, thuhet në njoftimin e prokurorisë.

Tutje, në njoftim thuhet se i njëjti është intervistuar në prezencë të avokatit mbrojtës, dhe me aktvendim të Prokurorit të Prokurorisë Speciale, është dërguar në ndalim për 48 orë.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat