Vazhdon edhe sot festivali i gastronomisë në Prishtinë - Bota Sot
Vazhdon edhe sot festivali i gastronomisë në Prishtinë

Prishtina

Vazhdon edhe sot festivali i gastronomisë në Prishtinë

Më: 21 korrik 2019 Në ora: 08:17
Pamje nga panairi

Dje ka nisur edicioni i parë i Prishtina Gastronomy Festival, ndërsa do të vazhdoi edhe sot promovimin e gastronomisë shqiptare duke promovuar kuzhinën dhe traditat kulturore shqiptare, që do të frymëzojnë lëvizje dhe veprimin.

Sipas organizatorëve, ky festival vjen si nevojë e promovimit të recetave dhe produkteve mbarëkombëtare shqiptare, si një nga elementet e ruajtjes së identitetit kombëtar.

“Në zemër të këtij festivali është një mesazh 'Gjyshërit tanë treguan dashurinë e tyre për ne dhe për pjesën tjetër të familjeve tona përmes pjatave që shërbenin në tryezë. Le ta përhapim këtë dashuri nëpër botë!” Qëllimi i festivalit është të bëhet një takim vjetor për kuzhinierët, pronarët e restoranteve, bartenderët, historianët, antropologët, dhe të gjithë ata që janë të përfshirë në lëmin e gastronomisë. Kjo ngjarje të jetë një pikënisje për bashkëpunimin dhe frymëzimin reciprok, ku do të eksplorojmë të kaluarën tonë dhe do të ndajmë entuziazmin me pjesën tjetër të botës”, thuhet në njoftim.

Festivali po mbahet në sheshin "Adem Jashari".

Dita e dytë e Prishtina Gastronomy Festival

 ·   Kuzhinieret pjesëmarrës në Prishtina Gastronomy Festival

 2:15  –  13:00 Emine Muharremi – Sous Chef            

13:00 –  13:45 Nik  Panxha – Chef dhe mentor në “Le Rosey”          

15:00 –  15:45  Ola Syla – Kuzhiniere          

16:00 –   16:45  Bleri Dervishi -  Chef në restorant  ‘Gzona¨

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat