Asamblistet e Prishtinës me iniciativë për nxënësit me nevoja të veçanta - Bota Sot
Asamblistet e Prishtinës me iniciativë për nxënësit me nevoja të veçanta

Prishtina

Asamblistet e Prishtinës me iniciativë për nxënësit me nevoja të veçanta

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Tri asambliste në Kuvendin e Prishtinës kanë marr iniciativë që të kërkojnë nga Komuna buxhet për të investuar në të gjitha hapësirat shkollore që të mundësojnë qasjen e nxënësve me nevoja të veçanta.

Këtë e ka bërë të ditur asamblistja e pavarur në KK të Prishtinës, Fiknete Bejta.

Ajo ka thënë se, së bashku me Asambleistet Valbona Petrovci dhe Leonora Shabani, kanë marrë një iniciativë që të kërkojmë nga qeveria e Prishtinës të ndajë një buxhet për të investuar në të gjitha hapësirat shkollore që të mundësojnë qasjen e nxënësve me nevoja të veçanta.

“Komuna duhet të bëjë përshtatjen e të gjitha objekteve shkollore për persona me nevoja të veçanta. Kjo kërkesë na është adresuar nga shumë prindër dhe mësimdhënës që ballafaqohen me këtë problem. Një nxënës në njërin prej Gjimnazeve ( për hire të diskrecionit nuk e ceki cili) në Prishtinë vijon mësimin vetëm në lëndët që zhvillohen në klasë ndërsa ato që mbahen në kabinete detyrohet të mungoj për shkak se kabinetet gjenden në katin e dytë”, ka thënë Bejta.

Ajo ka pohuar se, me këtë iniciativë do të mundësojmë shkollim të rregullt dhe qasje të barabartë edhe për këta fëmijë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat