Ahmeti: Çdo parking në Prishtinë me pagesë, jorezidentët do t’i paguajnë për minutë

Prishtina

Ahmeti: Çdo parking në Prishtinë me pagesë, jorezidentët do t’i paguajnë për minutë

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 22:16
Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se këtë javë përfundonjnë trajnimet e 20 kontrollorëve të parë të Prishtina Parking.

Ahmeti ka thënë se çdo parking publik do të jetë me pagesë.

Ata që nuk janë rezidentë, sipas Ahmetit, e kanë 2h maksimumin dhe paguhet për minutë,pra 7 minuta me nejt paguhen 7 minuta.

“Mospagesa rezulton në bllokim të veturës dhe dënim 25 euro. Marrjabme marimangë është kosto shtesë. Do të lirohen shumë vendparkingje. Përmes aplikacionit mund ta dini në çdo kohë ku ka parkingje të lira”

Postimi i plotë:

Këtë javë përfundojnë trajnimet e 20 kontrollorëve të parë të Prishtina Parking!

Javën tjetër fillojmë me dy rrugë për tu zgjeruar pastaj në krejt qytetin. Rrugët e para janë Fehmi Agani (kafet e vogla) dhe rreth Rexhep Lucit.

Mos harroni, çdo parking publik do të jetë me pagesë. Mundësia është të paguhet me aplikacion, sms (edhe Vala edhe Ipko), biletë, dhe pajisje. Ata që nuk janë rezidentë e kanë 2h maksimumin dhe paguhet për minutë. Pra 7 minuta me nejt paguhen 7 minuta. Rezidentët kanë përparësi dhe mund të qëndrojnë 24h dhe lund tl kenë pagesë mujore. Vetura e parë për familje është lirë e pastaj për çdo veturë tjetër shtrenjtohet.

Mospagesa rezulton në bllokim të veturës dhe dënim 25 euro. Marrjabme marimangë është kosto shtesë. Do të lirohen shumë vendparkingje. Përmes aplikacionit mund ta dini në çdo kohë ku ka parkingje të lira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat