Dy drejtorë në Policinë Rajonale në Prishtinë u shkarkuan për shkak të rastit të 11-vjeçares

Prishtina

Dy drejtorë në Policinë Rajonale në Prishtinë u shkarkuan për shkak të rastit të 11-vjeçares

Më: 2 shtator 2022 Në ora: 15:53
Ilustrim

Dy drejtorë të Policisë Rajonale në Prishtinë janë shkarkuar pas rastit të 11-vjeçares, e cila dyshohet se është dhunuar nga pesë persona ditë më parë.

Bëhet fjalë për drejtorin e Policisë Rajonale në Prishtinë, Fahredin Verbovci, dhe drejtori për Operativë Rajonale të Prishtinës, Shkelzen Xhafa.

Kështu bëri të ditur të premten kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili tha se nuk mjaftonin dy dorëheqjet, referuar asaj të Samedin Mehmetit nga pozita e drejtorit të Përgjithshëm i Policisë së Kosovës dhe Ali Gashit nga pozita e drejtorit për Trajtimin e të Burgosurve dhe të Miturve.

“Në Policinë e Kosovës janë marrë masa e veprime. Janë shkarkuar zyrtarë të lartë: Drejtori i Policisë Rajonale në Prishtinë dhe Drejtori për Operativë në Drejtorinë Rajonale të Prishtinës. E Drejtori i Përgjithshëm ka ofruar dorëheqje”, shkroi kreu i ekzekutivit në Facebook.

Kurti tutje ka kërkuar përgjegjësi nga Këshilli Gjyqësor e Prokurorial lidhur me rastin e 11-vjeçares, duke thënë se “ku është morali i gjyqtarëve e prokurorëve?”.

11-vjeçarja u raportua se ishte dhunuar në Prishtinë nga 5 burra për 7 orë. Për rastin e saj kanë reaguar qytetarë, aktivistë, figura të njohura e politikanë. Po ashtu, të mërkurën u mbajt edhe një protestë masive në Prishtinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat