Përkujtohet në Prishtinë armëpushimi i Luftës së Parë Botërore - Bota Sot
Përkujtohet në Prishtinë armëpushimi i Luftës së Parë Botërore

Prishtina

Përkujtohet në Prishtinë armëpushimi i Luftës së Parë Botërore

Më: 11 nëntor 2018 Në ora: 07:25
Përkujtohet në Prishtinë armëpushimi i Luftës së Parë Botërore

Franca dhe Gjermania përkujtojnë së bashku përvjetorin e 100-të, armëpushimin e datës 11 nëntor 1918 që i dha fund luftimeve të Luftës së Parë Botërore.

Një ceremoni ushtarake në këndin e Francezëve dhe Gjermanëve të rënë në Prishtinë gjatë luftimeve në Frontin Lindor, do të mbahet sot në orën 11:45.

Ky kënd ndodhet brenda varrezave krishtere në afërsi të kampit të KFOR, Film City.

Sikurse vitin e kaluar ceremonia do të jetë një rast për të dëshmuar miqësinë franko-gjermane, si dhe të përçojë dëshminë  për vuajtjet e të gjithë popujve të përfishirë në mizoritë e kësaj lufte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...