Vdiq profesori Masar Shporta

Prizreni

Vdiq profesori Masar Shporta

Më: 27 janar 2022 Në ora: 23:11
Masar Shporta

Sot ka vdekur profesori Masar Shporta. Ai ka ndërruar jetë në moshën 94 vjeçare. Shporta, lindi në Prizren në vitin 1928, i takon gjeneratës së parë të gjimnazistëve të Kosovës.

Ai në shtator të vitit 1954 përfundoi fakultetin e shkencave të matematikës në Beograd.

Ky është postimi i plotë ku jepet lajmi për vdekjen e tij:

 Ai u lind më 15 nëntor 1928 në Prizren nga prindërit, Hafëz Sadik (Rrustem) Shporta dhe Zehra Shporta.

Familja e Hafëz Sadik Shportës ka qenë një familje e njohur qytetare dhe e vjetër prizrenase, gjithashtu një familje e madhe tregtare me përkushtim kombëtar dhe arsimore, gjithmonë me synim për përparim, edukim dhe shkollim.

Profesor Masar Shporta, në shtator të vitit 1954 përfundoi fakultetin në shkencat e matematikës në Beograd.

Si luftëtar i të drejtave arsimore shqiptare kosovare e ngriti zërin haptas në tubimet e studenteve në Beograd, kundër mohimit të drejtave arsimore e kombëtare shqiptare e kosovare nga ana e regjimit totalitar shfarosës te Aleksandar Rankoviçit. Prandaj shumë herë u ndoq nga UDB-ja.

Ai u burgos në Beograd dhe pastaj sërish u burgos më 8 shkurt 1954 në Prizren.

Më pas ai u gjykua në një gjyq politik, i montuar i ashtuquajtur gjykimi i Procesit të Prizrenit. Dënohet me 6 vjet burgim të rëndë.

Dikur më 1954 deportohet në mbajtje të burgut në Kroaci, në burgun famëkeq të Goli Otokut. Më 1959 lirohet nga burgu Goli Otok, pas pesë vitesh vuajtje dënimi, torture e me punë të rëndë.

Në vazhdimësi kontribuon për të drejtat kombëtare dhe arsimore, dhe ne vijueshmëri ndiqet dhe burgoset shumë herë, kontribuon dhe ndihmon UÇK-në, gjatë luftës për çlirimin e Kosovës dhe ndiqet nga regjimi i Slobodan Milosheviçit  dhe paramilitarët serbë.

Ai është dekoruar edhe me medaljen presidenciale vite më parë.

Varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër në varrezat e qytetit në Prizren.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat