Një grup shtegtarësh, besimtarë të devotshëm katolik, ngjiten në Majën e Jezercës, duke vendosur Flamurin kuq e zi dhe Kryqin e madh - Bota Sot
Një grup shtegtarësh, besimtarë të devotshëm katolik, ngjiten në Majën e Jezercës, duke vendosur Flamurin kuq e zi dhe Kryqin e madh

Reportazhe

Një grup shtegtarësh, besimtarë të devotshëm katolik, ngjiten në Majën e Jezercës, duke vendosur Flamurin kuq e zi dhe Kryqin e madh

Nga: Vermoshi - Beqir Sina Më: 11 gusht 2017 Në ora: 19:21
Në Maja e Jezercit

Maja Jezercë: Një grup shtegtarësh, besimtarë të devotshëm katolik nga treva e Ulqinit, mes tyre dhe Famullitari i Braticës dhe Kollozës Dom Grabiel Markmhilli, dhe veprimtari nga Nju Jorku Kolë Zagreda, ia dalin të mbërthejnë një nga majat më të larta të maleve shqiptare - Majën e Jezercës, dhe të ngrenë atje në çatinë e maleve shqiptare, Flamurin kuq e zi dhe një Kryq të Madh.

Bariu i Zotit dhe sherpat e tij, Dom Gabriel Grabanica, thonë se  ia dolën këto ditë të nxehta gushti, të ngjiten në një nga majat  më të lartë të maleve në Europë, siç është edhe Maja Jezercës, e cila është njiherit edhe maja më e lartë në të gjithë Alpet Dinarike, e dyta më e lartë në Shqipëri dhe e shtata më e lartë në Ballkan, duke qëndruar në lartësi 2,694 m mbi nivelin e detit.

Alpet Shqiptare - Maja Jezercës

Maja Jezercë (Maja Jezercë) është maja më e lartë në të gjithë Alpet Dinarike, e dyta më e lartë në Shqipëri dhe e shtata më e lartë në Ballkan, duke qëndruar në lartësi 2,694 m mbi nivelin e detit. Megjithatë, Maja Jezercë është maja më e shquar e 28 në kontinentin evropian.

Maja Jezercë ndodhet i gjitha brenda Alpeve Shqiptare, që është shënuar për akullnajat më jugore në Evropë. Përveç zonave të caktuara në veri të pikës, mali i gurit gëlqeror është pjesë e Parqeve Kombëtare të Thethit dhe Valbones. Mund të ngjitet nga veriu; Shumica e alpinistëve vijnë nga Gusinje në Mal të Zi dhe nga Theth.

Samiti është 5 km (16.404 ft) nga kufiri me Malin e Zi, midis luginave të Valbones në lindje dhe Shalës në perëndim. Pjesërisht, në të gjithë lartësinë midis luginës së Valbonës, Shalës, Ropojanës dhe Maja Roshit 2,522 m (8,274 ft) është i njohur si Jezercë, përveç kulmit, Jezercës kufizohet me majat e tjera si Maja e Popljuces (2,569 metra) dhe Maja Ali 2,471 m (8,107 ft) në perëndim, Maja Rrogamit]] 2,478 m (8,130 ft) në lindje, Maja Kolajet 2,498 m (8,196 ft), Maja Mal?sores 2,490 m (Maja Bojs 2,461 m 8,074 m) në veriperëndim, Maja Kokervhake 2,508 m (8,228 ft) dhe Maja Etheve 2,393 m (7,851 ft) në veri.

Maja Jezercë është emri shqiptar, i cili rrjedh nga fjala shqipe maja ("lart" ose "kulmin"), që do të thotë "kulmi i Jezerit". Toponimi i referohet liqeneve të cirkëve në pjesën e poshtme të Buni i Jezercës në anën veriore të malit. Gjatë epokës komuniste në Shqipëri iu dha emri i Maja e Rinisë, e cila kurrë nuk u mbërthye me këtë emër mbasi edhe sot e kësaj dite të gjithë e njohin dhe i therreasin Maja e Jezercës.

Topology

Cirku i Buni i Jezercës me liqene. Jezerca është një kulm i madh shkëmbor i gëlqerorëve dolomit. Nuk ka pothuajse asnjë bimësi atje. Veriu, lindja dhe perëndimi i majës së malit është në cirkuit i madh nga ajo në periudhat akullnajore kur akullnajat ishin më të gjera se sot. Sot cirkuiti malor më verior quhet Buni i Jezercës në një lartësi prej 1980 metra dhe 2100 metra në lartësi rreth 400 metra. Për shkak se ajo është e vendosur në rajonin më të lagësht të Evropës me rreth 6 metra (240 in) ekuivalent të reshjeve që besohet të bien në shpatet perëndimore, reshjet e dëborës janë aq të mëdha sa që vetëm në vitet e thata edhe pjesët më pak të ekspozuara kur ato shkrihen, mundet edhe të mbërthyen nga alpinistët dhe të apasoiunuarit mbas ngjitjeve të larta malore.

Image
Shtegtarët
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...