Shokojnë shkencëtarët: Një planet alien ndodhet i 'fshehur brenda qendrës së Tokës'

Shkencë & Teknologji

Shokojnë shkencëtarët: Një planet alien ndodhet i 'fshehur brenda qendrës së Tokës'

Më: 30 mars 2021 Në ora: 21:14
Foto ilustrim

Një planet i huaj mund të “fshihet brenda qendrës së Tokës”, pretendon një studim i fundit. Ekspertët mendojnë se një planet i quajtur Theia i cili mund të jetë përplasur me Tokën mund të ketë lënë copa vetvetiu në brendësi të planetit tonë.

Disa shkencëtarë mendojnë se kjo përplasje në hapësirë​​formoi Hënën, ata gjithashtu kanë studiuar gjurmët specifike të përplasjes që mbeten të varrosura thellë në mantelin e Tokës.

Qian Yuan, një ekspert i gjeologjisë në Universitetin Shtetëror të Arizonës në SHBA, mendon se pikat misterioze të dendura në brendësinë e planetit tonë janë pjesë specifike e planetit Theia që janë ende të paprekura brenda Tokës.

Në një letër e prezantuar në Konferencën e Shkencës Hënore dhe Planetare, Yuan dhe ekipi i tij shpjegojnë: Ne demonstrojmë që manteli i Theia mund të jetë disa përqind thelbësisht më i dendur se manteli i Tokës, i cili mundëson që materialet e mantelit Theia të zhyten në mantelin më të ulët të Tokës dhe të grumbullohen në grumbuj termokimikë që mund të shkaktojnë zonat e vëzhguara sizmikisht (zonat e dendura).

Kjo teori që Theia u përplas me Tokën njihet si hipoteza gjigande e ndikimit. Ajo thotë se Theia u përplas me Tokën e hershme rreth 4.5 miliardë vjet më parë. Shkencëtarët që i përmbahen teorisë thonë se kjo shpjegon praninë e Hënës dhe pse bërthama e planetit tonë është më e madhe nga sa pritej për një trup të madhësisë së tij.

Shkencëtarët besojnë se materialet e dendura të planetit Theia mund të kishin qëndruar të paprekura për miliarda vjet si një funksion i mënyrës se si funksionon manteli i Tokës. Këto materiale janë aq të dendura saqë u fundosën dhe kurrë nuk fluturuan përsëri në zonën e konvekcionit.

Zonat “me madhësi kontinenti” janë pjesët më të mëdha të brendësisë së Tokës dhe mendohet se të kuptuarit se si ato u formuan mund të ndihmojnë që të përparohet shkenca e Tokës përpara.

Dy pjesë të mëdha janë të vendosura nën Afrikën Perëndimore dhe Oqeanin Paqësor dhe janë qindra milje të trasha.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat