Kalon sot afër Tokës, çfarë dihet për asteroidin gjigant “potencialisht të rrezikshëm”

Shkencë & Teknologji

Kalon sot afër Tokës, çfarë dihet për asteroidin gjigant “potencialisht të rrezikshëm”

Më: 18 janar 2022 Në ora: 09:01
Ilustrim

Astronomët po ndjekin një asteroid potencialisht të rrezikshëm të quajtur 7482 (1994 PC1) përmes qiellit të martën e kësaj jave, ndërsa ai është vendosur të bëjë një kalim relativisht afër planetit tonë – dhe ju mund ta shikoni drejtpërdrejt.

Sipas mediave të huaja, “shkëmbi hapësinor”, një nga më të mëdhenjtë që pritet të vijë pranë Tokës në muajt e ardhshëm, mendohet të jetë me një diametër prej rreth 1 kilometër.

Siç shkruan Newsweek, 1994 PC1 nuk pritet të godasë planetin tonë, por do të vijë brenda rreth pesëfishit të distancës midis planetit tonë dhe hënës.

Kalimi i afërt i tij do të bëhet rreth orës 22:51 më 18 janar.

Ndryshe, 1994 PC1 nuk është vetëm i madh, por edhe i shpejtë.

Kur të jetë më afër Tokës, shkëmbi hapësinor pritet të udhëtojë me një shpejtësi prej rreth 45,000 milje në orë.

Pavarësisht shpejtësisë së tij, astronomët shpresojnë të kenë një pamje të mirë të PC1 të vitit 1994.

Projekti Virtual Telescope është vendosur të ketë një transmetim të drejtpërdrejtë të asteroidit ndërsa ai kalon të martën.

Grupi i astronomëve ka qenë gjithashtu në gjendje të kapë imazhe të teleskopit hapësinor James Webb nëpërmjet pajisjeve të tij të teleskopit me bazë tokësore kohët e fundit.

Ndryshe, 1994 PC1 ka qenë lajm kohët e fundit për shkak të madhësisë dhe qasjes së tij.

Sipas Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës (CNEOS), asteroidi klasifikohet si një “Asteroid potencialisht i rrezikshëm” ose PHA.

Sidoqoftë, një asteroid i klasifikuar si PHA nuk do të thotë se pritet të godasë Tokën.

Siç sugjeron emri i tij, 1994 PC1 u zbulua në vitin 1994 në Observatorin Siding Spring në Australi nga Robert McNaught, sipas Minor Planet Center.

Asteroidi rrotullohet rreth diellit një herë në 572 ditë ose më shumë.

Pasi kalon pranë Tokës këtë javë, 1994 PC1 nuk pritet të afrohet përsëri me Tokën deri në shekullin e ardhshëm.

Megjithatë, është e zakonshme që asteroidët e tjerë të afrohen afër Tokës. Disa e kanë bërë tashmë këtë këtë vit.

Shkencëtarët janë gjithnjë e më të kujdesshëm ndaj rreziqeve që paraqesin asteroidët për planetin tonë dhe në vitin 2021 NASA nisi misionin “Testi i Ridrejtimit të Asteroidit të Dyfishtë (DART)” për të provuar një metodë të mundshme të mbrojtjes në të ardhmen që do të përfshijë përplasjen e një anije kozmike në një asteroid me shpejtësi të lartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat