​Biznesmenët kthehen nga udhëtimi 55 milionë dollarësh në stacionin hapësinor

Shkencë & Teknologji

​Biznesmenët kthehen nga udhëtimi 55 milionë dollarësh në stacionin hapësinor

Më: 25 prill 2022 Në ora: 21:53
​Biznesmenët kthehen nga udhëtimi

Ekuipazhi i parë tërësisht privat që udhëton në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, i përbërë nga tre biznesmenë milionerë dhe ish-shoqëruesi i tyre astronaut i NASA-s, po kthehet sot në Tokë.

Udhëtimi i tyre në ISS ishte menduar të zgjaste pak më shumë se një javë, por në fund zgjati më shumë se dy. Astronautët nuk do të tarifohen shtesë për qëndrimin e tyre të tepërt.

Biznesmenët amerikanë, kanadezë dhe izraelitë mbërritën në stacionin hapësinor më 9 prill pasi paguan 55 milionë dollarë secili për udhëtimin me raketë dhe akomodimin. Pas më shumë se dy javësh në bordin e ISS, ekuipazhi Ax-1 u hoq dhe filloi kthimin e tyre në Tokë.

Kthimi i tyre ishte vonuar nga moti i keq dhe një sërë çështjesh të tjera, duke përfshirë një shëtitje hapësinore ruse, por NASA tha se kontrata e saj me Axiom nënkuptonte se nuk nevojiteshin pagesa shtesë për vonesat.

Plani është që kapsula SpaceX Dragon të spërkatet në brigjet e Floridës, ku kapsula dhe ekuipazhi do të rikuperohen nga një ekip specialist.

Katër biznesmenët thonë se nuk janë turistë pasi po kryenin kërkime shkencore komerciale ndërsa ishin në bord.

Ky hulumtim përfshinte studime mbi "teknologjinë e vetë-montimit për satelitët dhe habitatet e ardhshme të hapësirës, studimin e qelizave burimore të kancerit dhe pastrimin e ajrit".

Tre klientët që paguanin ishin: Larry Connor nga Dayton, Ohio, i cili drejton Connor Group; Mark Pathy, themelues dhe shef ekzekutiv i Mavrik Corp të Montrealit; dhe Eytan Stibbe i Izraelit, një ish-pilot luftarak dhe partner themelues i Vital Capital.

Michael López-Alegría, ish-astronauti i NASA-s që shoqëroi burrat, është nënkryetari i Axiom për zhvillimin e biznesit. Ai kishte fluturuar më parë në hapësirë katër herë midis 1995 dhe 2007.

Misioni i tyre ishte gjithashtu i pari ndonjëherë me një ekuipazh tërësisht privat për të udhëtuar në postin orbital. Axiom thotë se nuk do të jetë i fundit dhe janë propozuar disa të tjera.

Këto misione janë pjesë e udhërrëfyesit të kompanisë drejt ndërtimit të Stacionit Axiom i cili synon të jetë stacioni i parë hapësinor privat në botë në orbitën e ulët të Tokës.

NASA pret që tregu për udhëtimet në stacionet private të hapësirës të ngrihet gjatë viteve të ardhshme, duke çuar përfundimisht në tërheqjen e ISS nga qielli nga agjencia hapësinore.

Përgjigja e SHBA ndaj luftës ruse në Ukrainë ka bërë që kreu i Roscosmos të zotohet se nuk do të bashkëpunojë më në projektin ndërkombëtar.

Planet e NASA-s, të cilat datojnë para pushtimit dhe sanksioneve, mund të nënkuptojnë se ISS do të hiqet nga orbita në janar 2031 dhe do të rrëzohet në një "varrezë anijesh kozmike" në pjesën më të largët të sipërfaqes së Tokës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat