Rezultatet e hulumtimit të ISS: Mos i përdorni telefonat para se të shkoni në shtrat

Shkencë & Teknologji

Rezultatet e hulumtimit të ISS: Mos i përdorni telefonat para se të shkoni në shtrat

Më: 6 shtator 2023 Në ora: 00:34
Foto ilustrim

Dy studime të reja që po kryhen në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) duhet të ndihmojnë astronautët dhe njerëzit në Tokë të pushojnë më mirë gjatë natës.

“A ju ka thënë dikush ndonjëherë që të mos përdorni celularin para se të shkoni në shtrat? Kjo për faktin se drita e kaltër ndikon në ritmin tuaj cirkadian, reagimin tuaj natyral ndaj ndryshimeve në dritën e ditës”, thuhet në një mesazh të publikuar në profilin e ESA në platformën X.

Astronauti i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA), Andreas Mogensen aktualisht po kryen kërkime të lidhura me gjumin në ISS dhe misioni i tij, i quajtur Huginn, në të vërtetë përbëhet nga dy studime që synojnë të kuptojnë më mirë ndriçimin cirkadian dhe gjumin në orbitë.

“Astronautët në ISS bëjnë një rreth të plotë rreth Tokës çdo 90 minuta dhe përjetojnë 16 lindje dhe perëndim të diellit çdo ditë. Për shkak të kësaj rutine ‘të pahijshme’, astronautët mund të luftojnë për të gjetur një ritëm natyror ditor në hapësirë. ISS ndjek orën GMT zonë, e cila ndihmon në ruajtjen e një orari të qëndrueshëm, së bashku me rutinat e rregullta të zgjimit dhe para gjumit”, tha ESA në një deklaratë.

Ritmet cirkadiane janë procese natyrore fizike, mendore dhe të sjelljes që ndjekin një cikël 24-orësh dhe i përgjigjen kryesisht dritës dhe errësirës. Ato prekin shumicën e gjallesave duke përfshirë kafshët, bimët dhe mikrobet.

Në hapësirë, këto ritme janë të shtrembëruara, që do të thotë se astronautët mund të vuajnë nga pagjumësia dhe gjumi joadekuat dhe i shqetësuar. Për të shmangur këto pasoja, Mogensen përdor një dritë të veçantë, të zhvilluar nga kompania daneze SADA Space Architects. Sistemi përbëhet nga një llambë speciale e krijuar për të mbështetur ritmin qarkullues të astronautëve në hapësirë.

Në mbrëmje, kur Mogensen dëshiron të flejë, drita bëhet e kuqe, njësoj si perëndimi i diellit, ndërsa në mëngjes bëhet blu, duke simuluar një lindje dielli në një ditë të kthjellët.

Për studimin lidhur me gjumin në orbitë, Mogensen përdor edhe një pajisje matës të vendosur në vesh, e cila monitoron elektroencefalogramin (EEG) të trurit të tij. Shpikja është punë e studiuesve nga Universiteti Aarhus në Danimarkë dhe i lejon ata të vlerësojnë aktivitetin e trurit të tij gjatë natës.

Studiuesit e këtyre dy studimeve po punojnë së bashku për të mbledhur sa më shumë të dhëna dhe për të kuptuar më mirë gjumin në hapësirë, por edhe në Tokë. Rezultatet janë veçanërisht të rëndësishme për sot, pasi hulumtimet tregojnë se ndryshimi i klimës po prish edhe modelet tona të gjumit.

Hulumtimet e vitit 2022 treguan se për shkak të ngrohjes globale, njerëzimi po humbet gjumin thelbësor dhe se efekti është më i keq për njerëzit nga vendet në zhvillim.

“Rezultatet tona tregojnë se gjumi, një proces kyç restaurues që është pjesë e shëndetit dhe produktivitetit të njeriut, mund të degradohet nga temperaturat më të ngrohta. Në të gjitha stinët, demografia dhe kontekste të ndryshme klimatike, temperaturat më të ngrohta në natyrë prishin vazhdimisht gjumin dhe sasinë e gjumit. humbja rritet në mënyrë progresive me moshën dhe temperaturën”, tha autori kryesor i studimit Kelton Minor.

Megjithëse studimet e ESA nuk marrin parasysh temperaturat më të ngrohta, rezultatet mund të ofrojnë këshilla dhe sugjerime për gjumë më të mirë, ose mënyra për të luftuar humbjen e gjumit të shkaktuar nga një klimë më e ngrohtë. Meqenëse studimet kryhen në kushte ekstreme hapësinore, ato mund të ofrojnë zgjidhje për privimin e gjumit të shkaktuar nga kushtet ekstreme të motit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat