Tregu i smartfonëve kurrë kaq keq - Bota Sot
Tregu i smartfonëve kurrë kaq keq

Teknologji

Tregu i smartfonëve kurrë kaq keq

Më: 16 janar 2019 Në ora: 12:53
Apple

Tregu i smartfonëve ndodhet në pikiatë në vitin 2019, kurrë kaq keq që nga viti 2013, para boom-it të tyre.

Alarmi vjen nga analistët e bankës ”Credit Suisse” nëpërmjet një shënimi për investitorët nga faqja AppleInsider, ku supozohet vazhdimësia e krizës që do të godasë të gjithë tregun duke e çuar nivelin e produkteve smartphone në rreth 289 000 000 njësi gjatë tremujorit të parë të vitit 2019.

Kjo shifër përfaqëson një rënie prej 19% për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe korrespondon me vlerat e regjistruara në vitin 2013. Shenjat kanë prekur edhe  Apple dhe Samsung të cilët kanë ulur vlerësimet e tyre të llogarive, pjesërisht për shkak të luftës së tregtisë mes SHBA-së dhe Kinës.

Kompania Apple ka shkurtuar planet e prodhimit të iPhone-it të ri me 10% në tremujorin e parë.

Ndër shkaqet kryesore të identifikuara nga ”Credit Suisse” është ngadalësimi i shitjeve në Kinë, i përmendur edhe nga Tim Cook, gjatë shpalljes në parashikimet e ardhshme për Apple.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...