Kujdes, nëse bëni këtë koment, atëherë do ju mbyllet instagrami - Bota Sot
Kujdes, nëse bëni këtë koment, atëherë do ju mbyllet instagrami

Teknologji

Kujdes, nëse bëni këtë koment, atëherë do ju mbyllet instagrami

Më: 10 maj 2019 Në ora: 18:03
Ilustrim

Informacionet dhe lajmet e rreme të përhapura në media sociale, llimisht nga grupe njerëzish që thonë se vaksina kundër fruthit të bën me autizëm do të bllokohen. Instagram ka njoftuar se do të marrë masa për përhapjen e këtyre informacioneve që shperndahen nën hashtagun #Antivax.

Sipas ekspertëve normat e rritjes së fëmijëve të prekur nga fruthi lidhen pikërisht me
informacionet e rreme të shpërndara në mediat sociale, ku pretendohet se vaksina anti fruthit shkakton autizëm tek fëmijët. Ndonëse sipas raportit të fundit nga OBSH, nuk është vërtetuar asnjë lloj lidhje e vaksinës me çrregullimin e spektrit të autizmit. Sipas UNICEF, vaksinimi ka rënë vitet e fundit me rreth 169 milionë në gjithë botën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...