Teknologjia e regjistrimit të fytyrave tregon me saktësi se cili prej klientëve është në radhë - Bota Sot
Teknologjia e regjistrimit të fytyrave tregon me saktësi se cili prej klientëve është në radhë

Teknologji

Teknologjia e regjistrimit të fytyrave tregon me saktësi se cili prej klientëve është në radhë

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 21:06
Foto ilustrim

A.I. Bar është sistemi i teknologjisë që identifikon dhe bën regjistrimin e fytyrave, që u instalua në një kafene, për të treguar se cili prej klientëve është në radhë dhe se sa duhet pritur që të shërbehen.

Kamerat e regjistrojnë secilën fytyrë që hyn në kuadër dhe afrohet te banaku, sa më parë që është, i rrethohet fytyra dhe del në shiritin ku tregon se sa duhet pritur.

“Myshterinjtë shihen në filmim në kohë reale dhe tregohet se ku ndodhen, si dhe kohëzgjatja e pritjes. Aplikacioni i ndarë, i mundëson stafit ta di se ku janë dhe cilin numër kanë” ka thënë John Wyllie, menaxher në DataSparQ që e ka zhvilluar këtë program.

Të gjitha të dhënat, thuhet se janë të sigurta, ndërsa thuhet se do shlyhet pasi të kenë kaluar 24 orë.

Sistemi që u testua me sukses në kafene, testin e ardhshëm ta ketë në një festival muzikor dhe pritet të përfundojë shumë mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...