Mediatek dhe Intel planifikojnë të mundësojnë 5G për laptopët Dell dhe HP - Bota Sot
Mediatek dhe Intel planifikojnë të mundësojnë 5G për laptopët Dell dhe HP

Teknologji

Mediatek dhe Intel planifikojnë të mundësojnë 5G për laptopët Dell dhe HP

Më: 26 nëntor 2019 Në ora: 13:22
Ilustrim

MediaTek ka njoftuar një partneritet të madh me Intel. Prodhuesi i çipave nga Tajvanani do të bashkëpunojë me Intel për të siguruar mbështetje 5G në laptopët të mundësuar nga procesorët Intel.

MediaTek aktualisht është duke zhvilluar një modem 5G, dhe prodhuesi i çipave po punon me një numër partnerësh për të prodhuar këtë zgjidhje të rrjetit të gjeneratës së ardhshme.

Produktet e para OEM për të përfituar nga ky bashkëpunim do të blihen nga Dell dhe HP. Zgjidhjet 5G të MediaTek në laptopët e Windows pritet të arrijnë në fillim të vitit 2021.

Modemi 5G i MediaTek, i krijuar për këta laptopë, bazohet në modemin Helio M70 5G të lëshuar në maj. Kompania gjithashtu do të nisë së shpejti 5G SoC e saj për telefonat mobil.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat