Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi - Bota Sot
Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Teknologji

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Më: 9 maj 2020 Në ora: 23:32
Foto ilustrim

Airbnb, Lyft dhe Uber po largojnë mijëra punonjës të tyre nga puna për shkak të pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit. Sipas një raporti nga The Guardian, firmat e mëdha të teknologjisë po njoftojnë punëtorët e tyre për largimet nga puna pasi kriza ekonomike nga koronavirusi ka mbërritur në Silicon Valley.

Uber u bë kompania e fundit që raportoi për largimet nga puna të mërkurën, më 6 maj, duke zbuluar se 3.700 të punësuar do të humbin punën e tyre. Raporti është paraqitur në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimeve në SHBA.

Sipas The Guardian, Uber ka hequr dorë nga 14% të fuqisë së saj globale të punës. Në sqarimin e saj Uber tha se pandemia e shkaktuar nga COVID-19 kishte ndikuar në tërë biznesin e saj, duke përfshirë investimet në produkte të reja, strategjinë korporative, si dhe aftësinë për të tërhequr shoferë të rinj dhe performancën e saj financiare.

Njoftimi i Uber u pasua nga kompani të tjera të teknologjisë duke deklaruar se ata gjithashtu do të pushojnë nga puna disa prej punonjësve të tyre gjatë krizës pandemike. Lyft, rivali më i madh i Uber, njoftoi se do të pushojë 982 anëtarë të stafit të saj nga puna bashkë edhe me 288 të tjerë për të cilët tha se do t’i largojë, javën e kaluar.

Airbnb njoftoi javën e kaluar se do të pushojë nga puna 25% të stafit të saj i cili pritet të arrijë në 1.900 punonjës. Juul, kompani e cigareve elektronike, tha në prill se do të transferojë selinë e tij në Washington DC, duke larguar 800 punonjës të saj. Nga ana tjetër, Yelp raportoi muajin e kaluar se do të pushojë nga puna 1.000 punëtorë.

Marsin e kaluar, WeWork njoftoi se do të pushojë nga puna disa nga punëtorët e nga puna, duke pritur që 250 punonjës të humbin punën e tyre deri në fund të majit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat