Meta eliminoi 600 llogari të lidhura me “dezinformatat rreth Kinës për COVID-19”

Teknologji

Meta eliminoi 600 llogari të lidhura me “dezinformatat rreth Kinës për COVID-19”

Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 13:51
Foto ilustrim

Profilet në Facebook dhe Instagram lidheshin me shpërndarjen e një profili të një shkencëtari të supozuar i cili tha se OBSH-së po i bëhet presion për të thënë se vendi aziatik ishte fajtori i virusit SARS-CoV-2.

Meta Platforms Inc., e sapo emëruar, raportoi më 1 dhjetor se afro 600 llogari u hoqën nga Facebook dhe Instagram për ndarjen e informacionit të supozuar të rremë.

Sipas kompanisë së amerikanit Mark Zuckerberg, fushata vjen nga Kina.

Ata kishin shpikur një biolog zviceran të quajtur “Wilson Edwards” korrikun e kaluar, dy ditë pasi u raportua se qeveria kineze kishte mohuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të kryente fazën e dytë të një studimi mbi origjinën e COVID-19.

Në atë kohë, shkencëtari kishte postuar se “burimet e OBSH-së dhe kolegët studiues” ishin ankuar për “presion të madh dhe madje edhe frikësim” nga Shtetet e Bashkuara.

Sipas Meta, në vetëm dy ditë, postimi qarkulloi në mijëra llogari dhe në disa media shtetërore kineze që pretendonin se Shtetet e Bashkuara po u bënin presion shkencëtarëve të OBSH-së për të fajësuar Kinën për virusin SARS-CoV-2.

Disa nga këto llogari kishin lidhje me individë nga kompania e Teknologjisë së Informacionit Sichuan Silence dhe disa kompani të infrastrukturës shtetërore kineze.

Megjithatë, Meta theksoi se nuk ka gjetur asnjë lidhje mes kompanisë së lartpërmendur dhe pushtetit vendor.

Ndër të dhënat që gjeti Meta ishte se kishte një duzinë llogari të rreme që ndanin postimin e biologut të dyshuar zviceran; tre prej tyre u krijuan në të njëjtën ditë dhe të gjithë kishin lidhje me “Wilson Edwards” ose me punonjësit e Sichuan Silence Information Technology.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, llogaritë e rreme në Twitter filluan të postonin deklaratën se Shtetet e Bashkuara po i bënin presion shkencëtarëve të OBSH-së.

Në total, Meta fshiu 524 llogari në Facebook, 20 faqe, katër grupe dhe 86 profile në Instagram që kishin aktivitet të pazakontë me postimin e shkencëtarit të supozuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat