Specialitetet e preferuara ju vijnë nga tavani, robotët përgatisin dhe shërbejnë ushqimi në restorant

Teknologji

Specialitetet e preferuara ju vijnë nga tavani, robotët përgatisin dhe shërbejnë ushqimi në restorant

Më: 16 janar 2022 Në ora: 11:59
Foto ilustrim

Pak javë na ndajnë nga hapja e Lojërave Olimpike Dimërore, e Kina ka ashpërsuar masat kundër COVID-19, e në metodën për zvogëlimin e njerëzve që qëndrojnë të njëjtën kohë në një ambient të mbyllur, janë përfshirë robotët.

Në fakt gazetarët janë ndër mysafirët e parë të hershme, e fshatrat Olimpike janë bindur në tretman futuristik të hotelerisë, ku robotët kanë zëvendësuar plotësisht kuzhinierët dhe kamarierët me robotë.

Sesi duket shërbimi i ushqimit në një restorant ku menaxhohet nga robotët, shihen duke servuar hamburgerë, oriz e specialitete të ndryshme.

Në video, ushqimi thjesht zbret nga tavani, e tërë procesi i përgatitjes, paketimit dhe shpërndarjes është plotësisht i robotizuar për të zvogëluar kontaktet me njerëz dhe të jetë më e vogël mundësia e infektimit me COVID-19.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat