Problemet e Foxconn do të dëmtojnë edhe më shumë fabrikën gjigante të iPhone në Kinë

Teknologji

Problemet e Foxconn do të dëmtojnë edhe më shumë fabrikën gjigante të iPhone në Kinë

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 07:47
Foto ilustrim

Fabrika kryesore e iPhone e Foxconn në Kinë dërgesat e saj të nëntorit do t’i ketë të reduktuara edhe më tej, kjo nga periudha e fundit e trazirave të punëtorëve këtë javë, tha të premten një burim me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje, pasi mijëra punonjës u larguan nga faqja.

Kompania tani mund të ketë më shumë se 30 për qind të prodhimit të nëntorit të prekur nga këto probleme, nga një vlerësim i brendshëm i cili parashikonte po këtë shifër, kur problemet e punëtorëve të fabrikës filluan në fund të tetorit, tha burimi. Fabrika në fjalë, e cila është e vetmja fabrikë ku Foxconn prodhon modele premium iPhone, përfshirë iPhone 14 Pro, nuk ka gjasa të rifillojë prodhimin e plotë deri në fund të këtij muaji, shtoi burimi i Reuters.

Fabrika më e madhe në botë e Apple iPhone është përballur me kufizime të rrepta për COVID-19 që kanë nxitur pakënaqësi midis punëtorëve dhe kanë ndërprerë prodhimin përpara Krishtlindjeve dhe festës së Vitit të Ri Hënor të janarit, pasi shumë punëtorë ose u izoluan ose u larguan nga uzina, transmeton Telegrafi.

Ajo ka nxitur shqetësime mbi aftësinë e Apple për të ofruar produkte për periudhën e ngarkuar të festave. Të mërkurën punëtorët, shumica e të cilëve ishin rekrutë të rinj të punësuar në javët e fundit, u përleshën me personelin e sigurisë në uzinën e Zhengzhou në Kinën qendrore.

Shumë pretenduan se ishin mashtruar për përfitimet e kompensimit në fabrikë, dhe të tjerë u ankuan për ndarjen e konvikteve me kolegët që kishin rezultuar pozitivë për COVID. Foxconn kërkoi falje për një “gabim teknik” të lidhur me pagën gjatë punësimit të enjten dhe më vonë ofroi 1,300 euro (1,400 dollarë) për rekrutët e rinj që protestonin, të cilët ranë dakord të jepnin dorëheqjen dhe të largoheshin.

Burimi tha se më shumë se 20,000 punëtorë, kryesisht të punësuar të rinj që nuk punojnë ende në linjat e prodhimit, morën paratë dhe u larguan. Videot e postuara në rrjetet sociale kineze gjatë ditës së sotme, shfaqën turma dhe radhë të gjata punëtorësh të ngarkuar me bagazhe që rrinin në radhë duke i pritur autobusët. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat