TikTok thotë se SHBA-ja e kërcënon me ndalim nëse aksionet e Kinës nuk shiten

Teknologji

TikTok thotë se SHBA-ja e kërcënon me ndalim nëse aksionet e Kinës nuk shiten

Më: 16 mars 2023 Në ora: 09:31
Foto ilustrim

Qeveria amerikane thotë se TikTok-u duhet të shitet ose përndryshe do të përballet me një ndalim të mundshëm në këtë shtet.

Aplikacioni për postimin e videove, në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, akuzohet se paraqet një rrezik për sigurinë kombëtare përmes të dhënave të mbledhura nga miliona përdorues.

Kërkesa për ndryshim në pronësi, e raportuar fillimisht në Wall Street Journal, u konfirmua për BBC News nga TikTok-u.

Kompania tha se një shitje e detyruar nuk do të ndryshonte rrjedhën e të dhënave ose qasjen e saj.

Për vite me radhë zyrtarët amerikanë kanë ngritur shqetësime se të dhënat nga aplikacioni popullor mund të bien në duart e qeverisë kineze.

Sipas WSJ, administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, dëshiron që ByteDance të heqë dorë nga TikTok-u për të krijuar një shkëputje të qartë nga Kina.

Gazeta tha se Komiteti për Investimet e Huaja në Shtetet e Bashkuara (CFIUS), i cili mbikëqyr rreziqet e sigurisë kombëtare, rekomandoi unanimisht heqjen e ByteDance nga TikTok-u.

Një zëdhënës i TikTok-ut tha se nuk e kundërshtoi raportimin e WSJ-së dhe konfirmoi se ishte kontaktuar nga CFIUS.

Megjithatë, zëdhënësi tha se raportimi ishte i mbivlerësuar dhe nuk ishte e qartë se çfarë do të thotë “shpërndarje” në praktikë.

“Nëse mbrojtja e sigurisë kombëtare është objektivi, investimi nuk e zgjidh problemin: një ndryshim në pronësi nuk do të impononte ndonjë kufizim të ri në rrjedhën e të dhënave ose aksesin”, tha zëdhënësi.

“Mënyra më e mirë për të adresuar shqetësimet në lidhje me sigurinë kombëtare është mbrojtja transparente e bazuar në SHBA e të dhënave dhe sistemeve të përdoruesve të këtij shteti”.

Një ndalim u kërcënua për herë të parë nën Presidentin e atëhershëm Donald Trump më 2020.

Megjithatë, administrata e Biden ka pasur gjithashtu një pamje të zbehtë të rrjetit social.

TikTok grumbullon sasi të mëdha të dhënash tek përdoruesit e tij, ngjashëm me Instagram dhe Twitter.

Mund të marrë të dhëna biometrike nga përdoruesit dhe ka qasje në të dhënat e vendndodhjes. Frika është se informacioni mund t’i kalojë qeverisë kineze.

Ky aplikacion është i ndaluar në telefonat qeveritarë në SHBA, Kanada dhe BE.

Shefi ekzekutiv i saj, Shou Zi Chew, do të dëshmojë para Kongresit të SHBA javën e ardhshme në një përballje të shumëpritur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat