Bisedimet thuhet se dështuan, Sam Altman nuk do të kthehet në OpenAI – emërohet CEO i ri

Teknologji

Bisedimet thuhet se dështuan, Sam Altman nuk do të kthehet në OpenAI – emërohet CEO i ri

Më: 20 nëntor 2023 Në ora: 07:43
Sam Altman

Bisedimet për rikthimin e bashkëthemeluesit dhe ish-CEO, Sam Altman, në OpenAI me sa duket kanë dështuar.

Sipas The Information dhe Bloomberg, bordi tani ka punësuar Emmett Shear si CEO të ri të përkohshëm të OpenAI.

Ky emërim me sa duket u njoftua nga brenda nga bashkëthemeluesi dhe drejtori i bordit Ilya Sutskever.

Altman fillimisht u pushua nga OpenAI për “një ndërprerje në komunikimin midis Sam dhe bordit”, sipas një memorandumi të çuditshëm të brendshëm të stafit në ditën e njoftimit.

Lajmi u pasua më pas nga dorëheqjet nga disa anëtarë kyç, duke përfshirë bashkëthemeluesin Greg Brockman, së bashku me disa hulumtues të lartë

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat