Bitcoin bie nën 6,000 dollarë - Bota Sot
Bitcoin bie nën 6,000 dollarë

Teknologji

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Bitcoin bie nën 6,000 dollarë

Më: 29 qershor 2018 Në ora: 17:55
Bitcoin

Që nga fillimi i vitit, vlera e Bitcoin kripto-monedhës është përgjysmuar.

Për monedhën dixhitale Bitcoin vazhdon gremina. Të premten, çmimi i monedhës së gjeneruar nga kompjuteri sërish ra poshtë nën $ 6,000. Në platformën tregtare Bitstamp u arrit një nivel vjetor prej 5,774 dollarë (4,985 euro). Deri të premten në mesditë, kursi ishte kapur pak.

Që nga fillimi i vitit, humbjet arrijnë në 55 për qind. Nga rekordi i lartë prej rreth 20,000 dollarësh kur u arrit në dhjetor 2017, çmimi aktual është shumë larg.

Monedhat digjitale, të cilat përfshijnë Bitcoin, si dhe forma më të reja si eteri ose ripple, kanë vuajtuar nga disa probleme për një kohë të gjatë. Nga njëra anë, sulme të shumta nga hakerat në shkëmbime më të vogla dhe më të mëdha kanë ngritur çështje të sigurisë dhe kanë dëmtuar seriozisht reputacionin e monedhës kompjuterike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test