Apple është kompania më e vlefshme në botë - Bota Sot
Apple është kompania më e vlefshme në botë

Teknologji

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Apple është kompania më e vlefshme në botë

Më: 1 korrik 2018 Në ora: 08:06
Apple

Kompanitë e teknologjisë amerikane dominojnë renditjen e kompanive më të vlefshme në botë, sipas një studimi të ri.

Gjigandët amerikanë Apple, Amazon dominojnë tregjet e aksioneve në botë , sipas një studimi . Për herë të parë, vetëm kompanitë dixhitale janë midis gjashtë kompanive më të shtrenjta në mbarë botën, sipas një analize të publikuar të premten nga kompania konsulente dhe audituese EY.

Apple ka një vlerë tregu prej 905 miliardë dollarësh (781 miliardë euro). Me dy përjashtime, kompanitë amerikane dominojnë listën e top 10 kompanive gjermane përfundojnë në radhët më të ulëta të top 100.

Kurse Amazon ka një vlerë prej 806 miliard dollarësh.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test