Facebook: Një pjesë e Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-ve, është raciste - Bota Sot
Facebook: Një pjesë e Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-ve, është raciste

Teknologji

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Facebook: Një pjesë e Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-ve, është raciste

Më: 5 korrik 2018 Në ora: 19:07
Foto ilustrim

Algoritmet e Facebook kanë kualifikuar pjesë të Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-së si gjuhë urrejtjeje dhe kanë larguar ekstraktet e shpërndara në këtë rrjet social.

Gazeta e Teksasit, Liberty County Vindicator, publikoi pjesë të Deklaratës për Ditën e Pavarësisë, më 4 korrik, përmes faqes së saj në Facebook dhe algoritme që konsideroheshin problematike si pjesë të "egërsirat e pamëshirshme indiane", raporton BBC. 

Facebook fillimisht informoi automatikisht gazetën se publikimi i pjesës kontradiktore shkel standardet e kompanisë në lidhje me gjuhën e urrejtjes, por më pas kërkoi falje dhe publikoi pjesën e diskutueshme të tekstit të Deklaratës.

"Ne duket se kemi bërë një gabim dhe kemi hequr postimin tuaj, i cili nuk ka shkelur standardet tona", thotë Facebook në një mesazh në Facebook.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test