Administrata britanike e standardeve të reklamimit ka ndaluar reklamën për Volkswagen Polo, ja arsyeja - Bota Sot
Administrata britanike e standardeve të reklamimit ka ndaluar reklamën për Volkswagen Polo, ja arsyeja

Teknologji

Administrata britanike e standardeve të reklamimit ka ndaluar reklamën për Volkswagen Polo, ja arsyeja

Më: 3 gusht 2018 Në ora: 23:26
Volkswagen Polo

Administrata britanike e standardeve të reklamimit (ASA) ka ndaluar reklamën për Volkswagen Polo të ri në të cilin theksi është në sistemet e sigurisë.

Reklama është e ndaluar në ishull, pasi administrata ka vlerësuar se është “e ekzagjeruar” dhe nxit mbështetjen në teknologji.

Në reklamën e përmendur ne shohim se babai kujdeset për djalin e tij që i do sportet ekstreme dhe shpesh aksidentet i ndodhin atij. Disi ai “shkatërroi” triçikletat, biçikletat dhe motorët, dhe pastaj erdhi një makinë pasagjerësh.

Babai duket i tmerruar pasi djali i tij do të vozisë, dhe ndërsa gjatë ngasjes, teknologjia në fjalë parandalon disa aksidente, përfshirë këmbësorët.

Gjashtë vetë u ankuan për ASA, pasi reklamat po inkurajojnë një udhëtim të rrezikshëm që tregojnë përfitimet e sistemeve të sigurisë në makinë.

Volkswagen nuk deshi të komentojë akuzat, duke theksuar se në shpallje nuk ka asgjë që “toleron ose nxit rrezikun”.

Megjithatë, ASA nuk ishte dakord me pretendimet e VW, duke theksuar se përshkrimi i situatës së rrezikshme tregon që shoferët e papërgjegjshme nuk mund të “mbështeten” në sistemet e sigurisë të automjeteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...