Hakohet Instagrami, informacionet e llogarive kalojnë në adresat e emaileve ruse - Bota Sot
Hakohet Instagrami, informacionet e llogarive kalojnë në adresat e emaileve ruse

Teknologji

Hakohet Instagrami, informacionet e llogarive kalojnë në adresat e emaileve ruse

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 19:02
Instagrami

Hakerët po gjejnë mënyra në llogaritë e Instagram dhe ndryshojnë emailet në adresa me emrat e domaineve rusë.

Një raport nga Mashable sugjeron se qindra përdorues të Instagram mund të jenë viktima të një hakimi të çuditshëm. Raporti tregon një gjysmë duzinë përdoruesish me një hakim të ngjashëm dhe qindra ankesa lidhur me Twitter.

Hakimet janë të pazakonta, pasi asnjë nga rastet duket se nuk ka ndarë imazhe të reja ose që të fshihen ato të vjetrat, thotë raporti. Në vend të kësaj, përdoruesit e gjejnë veten të mbyllur, pasi fjalëkalimi, numri i telefonit dhe adresa e postës elektronike janë ndryshuar.

Adresat e emailit në disa raste u ndryshuan në email me një .ru në fund, një domen që përdoret në Rusi. Në shumë raste, fotografitë e profilit u zhvendosën në një karakter Disney apo Pixar dhe bioinformacioni u fshi.

Lloji i hakimit paraqet probleme për përdoruesit pasi që mënyra më e lehtë për të rifituar qasjen në një llogari është përmes email-it që lidhet me atë llogari. Me ndryshimin e emailit, rivendosja e qasjes është një proces më i vështirë.

Ende nuk dihet se kush qëndron prapa sulmit, por Instagram thotë se është në dijeni në lidhje me rastet dhe se kur një llogari është e hakuar, qasja mbyllet dhe rrjeti fillon një proces rehabilitimi. Hakimi në Instagram nuk është diçka e padëgjuar, por rrjeti social gjithashtu thotë se nuk ka parë një rritje në numrin e llogarive të hakuara.

Faqja e Sigurisë së Instagram-it rekomandon që përdoruesit të ndryshojnë rregullisht fjalëkalimet, duke përdorur fjalëkalime të përziera me shkronja, numra dhe shenja pikësimi dhe që nuk janë identike me fjalëkalimet e tjera që përdorni.

Rrjeti gjithashtu inkurajon përdoruesit të jenë të kujdesshëm me autorizimet e aplikacioneve të palës së tretë. Instagram gjithashtu paralajmëron përdoruesit për të mbajtur informacionin e llogarisë së postës elektronike të sigurt, pasi qasja në email mund të lejojë qasje në një llogari të Instagram.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...