Japonia “i lëshon” SHBA-së qenin-robot Aibo - Bota Sot
Japonia “i lëshon” SHBA-së qenin-robot Aibo

Teknologji

Japonia “i lëshon” SHBA-së qenin-robot Aibo

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 21:09
Ilustrim

Sony njoftoi se do të dërgojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës qenin-robot Aibo, që vitin e kaluar doli për herë të parë në tregun japonez.

Qeni do të jetë i disponueshëm në SHBA nga muaji shtator dhe do të kushtojë 2 899 dollarë.

Versioni amerikan i këtij qeni-robot nuk duket shumë ndryshe nga ajo që Sony ka treguar në CES këtë vit. Ai përfshin një sërë sensorësh dhe kamerash që e ndihmojnë qenin për të ndërvepruar me të zotin. Ka një aparat në hundë që ndihmon në gjetjen dhe identifikimin e anëtarëve të familjes përmes njohjes së fytyrës.

Qeni-robot gjithashtu u përgjigjet komandave zanore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...