Hoti: Istogut po i kthehet në bronz djali i zgjedhur që u bë burrështetas i parë i Kosovës

Aktuale

Hoti: Istogut po i kthehet në bronz djali i zgjedhur që u bë burrështetas i parë i Kosovës

Nga: G.B Më: 2 dhjetor 2020 Në ora: 14:40
Avdullah Hoti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka marrë pjesë sot në përurimin e shtatores së presidentit Ibrahim Rugova.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se kërkesa e shqiptarëve të Kosovës për mëvetësi u legalizua pikërisht nga LDK-ja dhe kryetari i saj i parë, dr. Ibrahim Rugova, përcjell Bota sot.

Hoti ka thënë se Istogut sot po i kthehet simbolikisht në bronz djali i zgjedhur, të cilin ky qytet ia dha kombit, për ta shndërruar në prijës dhe burrështetas të parë të Republikës së Kosovës.

Postimi i tij i plotë:

Kërkesa e kahmotshme e shqiptarëve të Kosovës për mëvetësi u legalizua pikërisht nga LDK-ja dhe kryetari i saj i parë, dr. Ibrahim Rugova. Lidhja me botën perëndimore, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe me vendet e tjera të NATO-s rezultoi vendimtare për shpëtimin e popullit të Kosovës nga gjenocidi serb më 1998 dhe 1999.

Istogut sot po i kthehet simbolikisht në bronz djali i zgjedhur, të cilin ky qytet ia dha kombit, për ta shndërruar në prijës dhe burrështetas të parë të Republikës së Kosovës.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat