Dosjet e UNMIK-ut, reagon djali i deputetit të vrarë të LDK-së – tregon mënyrën si u kryen vrasjet politike

Aktuale

Dosjet e UNMIK-ut, reagon djali i deputetit të vrarë të LDK-së – tregon mënyrën si u kryen vrasjet politike

Nga: P.R Më: 20 shkurt 2021 Në ora: 18:46
Viktimat e vrasjeve politike në Kosovë

Në mediat e Kosovës, ditëve të fundit janë publikuar dosjet e UNMIK-ut, ku jepen detaje tronditëse për vrasjen e Ekrem Rexhes i njohur si Komandant Drini, Xhemail Mustafës, si dhe plagosjen e Fetah Rudit, i cili tash e 20 vite ka mbetur në karrocë nga atentati i 15 dhjetorit të vitit 2000.

Në bazë të këtyre dosjeve, organizatori i vrasjes së Drinit, Mustafës dhe plagosjes së Fetah Rudit është i njëjtë.

Poashtu, edhe autorët dhe armët të cilat u përdorën janë të njëjta. Sipas këtyre dosjeve, organizatorët dhe autorët e vrasjes së Drinit, Mustafës dhe plagosjes së Fetah Rudit ishin anëtarë të TMK-së, Policisë së Kosovës, si dhe përmendet një ish deputet.

E publikimi i këtyre dosjeve, ka nxitur reagimin e Blerim Hajdarajt, djalit të deputeti të LDK-së, Smaj Hajdaraj, i cili u vra vra më 17 janar 2002, dhe vrasja e tij ka mbetur ende e pa zbuluar.

“Nga ajo çka pamë: vrasjet (politike) janë bërë në mënyrë institucionale. TMK (disa struktura) —> Polici (disa struktura) —> Ministri e rendit —> Qeveri e përkohshme Çdo tendencë tjetër për ta reduktuar në një person dikun ka mesi ose ma poshtë , është qëllimkeqe e për politikë ditore aktuale. Thjeshtë, as nuk e duan drejtësinë e mirëfilltë dhe as s’ju dhimbsen viktimat (personalitete shumë të nderuara atdhetare). Rrnoftë Jack Smithi!”, ka shkruar Blerim Hajdaraj, përcjellë “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat